YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memurlara kötü haber!
Memurlara kötü haber!
10 Ağustos 2009 12:39
Maliye gelecek yıl yapmayı düşündüğü zam oranını açıkladı

Maliye Bakanlığı'nın, gelecek yıl için maaşlara yapmayı düşündüğü zam oranı memurları hayal kırıklığına uğratacak.


Maliye Bakanlığı, gelecek yıl için memur maaşlarına en fazla yüzde 5,5 oranında zam yapılacağını açıklarken, en fazla üyeye sahip konfederasyon olarak toplu görüşme yetkisi alan Memur-Sen'in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu yüzde 11 zam ile bazı ödemelerde artış talep edeceklerini söyledi.


Gündoğdu, 15 Ağustos'ta başlayacak toplu görüşmelerle ilgili olarak Ankara'da basın toplantısı düzenledi. Zaman gazetesinin haberine göre, 2 milyon 200 bin memur adına 'sıkı bir pazarlık yapacaklarını' ifade eden Gündoğdu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu nedeniyle toplu sözleşme yerine toplu görüşme sisteminin yer aldığını bildirdi.


Gündoğdu, "Memur-Sen'in bu yasa ile masaya oturma şekli bu sene sona eriyor. Gelecek seneye toplu sözleşmeli hakka geçmediğimiz takdirde masaya oturmayacağız." dedi.


Kamu çalışanlarının ücretlerine 2010 yılı için yüzde 11 zam yapılmasını isteyeceklerini vurgulayan Gündoğdu, bugüne kadar enflasyon esas alınarak zam yapıldığını, ancak bu sistemin çalışanların haklarını korumadığını söyledi. Ekonomik krizden çalışanların yüzde 93'ünün zarar gördüğünü ifade eden Gündoğdu, "Türkiye'de kriz var. Kriz olduğu için onlarca paket açılıyor. Açıklanan paketlerden banka ve sermaye sahipleri çok memnun, gelin kamu çalışanlarını da memnun edin." şeklinde konuştu.


Hükümetten isteklerini tek tek sıralayan Ahmet Gündoğdu, taleplerinin kabul edilmesi halinde mevcut durumda bekar hizmetlinin ek ödeme dahil 1.032 lira olan maaşının 1.360 liraya, evli, eşi çalışmayan ve iki çocuğu olan olan hizmetlinin 1.157 liralık maaşının ise 1.544 liraya çıkacağını kaydetti.


Sendikalar hükümetten neler talep ediyor?


MAAŞLARA en az yüzde 11 zam yapılmalı.


EK ödemeler en az 80 lira olmalı.


SENDİKA üyesi kamu görevlilerine verilen 10 lira, 27 lira 96 kuruşa çıkarılmalı.


KAMU çalışanlarının dahil olduğu Gelir Vergisi oranları 5 puan indirilmeli.


VERGİ indirimi yapılmaması halinde altı ayda bir 600 liralık kriz çeki verilmeli.


MEMURLARIN çalıştıkları bölgelere göre kalkınmaya öncelikli bölge tazminatı ödenmeli.


EŞLERİ çalışmayan memurlara verilen 83 liralık aile yardımı 131 liraya çıkarılmalı.


ÇOCUK yardımındaki sayı sınırlaması ortadan kaldırılmalı.


GİYECEK ve yiyecek yardımları nakit olarak yapılmalı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler