YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memurlar ne kadar ikramiye alacak?
Memurlar ne kadar ikramiye alacak?
29 Aralık 2014 04:30
Anayasa Mahkemesi, ikramiye hesabında 30 yıllık üst limitin kaldırılmasına hükmetti. 30 yılın üzerinde hizmet süresi olan memurlar artık ikramiyelerini çalıştığı yıl üzerinden alacak.

 

30 yılın üzerinde hizmet süresi olan memurlar emekli olduğunda en fazla 30 yıllık ikramiyeye hak kazanabiliyordu. Fakat Anayasa Mahkemesi bu sınırın kaldırılmasına hükmetti. Karar Resmi Gazete’'de yayımlandıktan sonra artık memurların emeklilik ikramiyesi 30 yıl değil, çalıştığı yıl üzerinden hasaplanacak.

rs1-204.jpg

Tablodan da görüldüğü üzere 40 yıllık hizmeti olan bir genel müdür bu düzenleme öncesi en fazla 106 Bin TL emekli ikramiyesi alabiliyorken, bu düzenleme sonrası emekli ikramiyesi 141 Bin TL’ye yükselecektir.

Tabloda yer almayan unvanlar için emekli ikramiyeleri orta dereceli kademelerdeki memurlar için yıl bazında 2.050 TL ila 3.000 TL, yüksek unvan ve dereceli memurlarda 3.500 TL ila 4.000 TL arasında fark yaratacaktır.

Acele etmeyin 

Anayasa Mahkemesi'’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’'de yayımlandığı tarihten itibaren hüküm doğuracak. Dolayısıyla bu tarihten sonra emeklilik dilekçesi verecek memurlar bütün hizmet yılları üzerinden emekli ikramiyesi alabilecekler. Fakat karar öncesinde emeklilik başvurusunda bulunan memurlar bu karardan ne yazık ki yararlanamayacaklar. 

 

GÜNEŞ GAZETESİ

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler