YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memura zam yolda
Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emekli maaşlarına, haziran ayı enflasyon rakamlarına göre ay başında ek zam yapılması gündemde.
Memura zam yolda
14 Haziran 2010 / 07:16 Güncelleme: 14 Haziran 2010 / 07:28

Memur maaşlarına yılın ilk yarısında yüzde 2.5 oranında zam yapıldı. Bütçede yılın ikinci yarısında da maaşların aynı oranda artırılması öngörüldü. Bu şekilde yıllık zam oranı, yüzde 5.06 olarak belirlendi. Bütçede 6’şar aylık dönemlerdeki tüketici fiyat artışının, yüzde 2.5’luk zam oranını aşması halinde, aradaki farkın geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da maaşlara ek zam olarak yansıtılacağı belirtildi.

TÜİK’in enflasyon rakamlarına göre, memur maaşlarına da baz teşkil eden tüketici fiyatları, mayıs ayında yüzde 0.36 oranında geriledi. Ancak ocak-mayıs dönemindeki tüketici fiyat artışı, yüzde 4.17 olarak gerçekleşti. Böylece 5 aylık dönemde, memur maaşlarındaki yüzde 2.5’luk zam oranı da oldukça aşıldı. Maaşlara enflasyon farkında gözler, bu ayın enflasyon oranına çevrildi. Haziran ayında tüketici fiyatları sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklileri, yüzde 1.67 oranında enflasyon farkı alacak. Bu ay tüketici fiyatlarının yüzde 0.5 oranında artması halinde ise ek zam oranı yüzde 2.14’e yükselecek (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler