YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memura yüksek zam yolda
Memura yeni haklar getiren Anayasa değişikliğinin ardından ek mevzuat çalışmalarına başlandı.
Memura yüksek zam yolda
10 Ekim 2010 / 09:57 Güncelleme: 10 Ekim 2010 / 10:03

Memur-Sen, zamlara karar verecek hakem heyetinin 9 üyeden oluşması yönünde bir taslak hazırladı. Taslağa bürokrasiden yeşil ışık geldi.

Anayasa değişikliği oylamasının kabul edildiği referandumun ardından memurun kaderini belirleyecek ikincil mevzuat çalışmaları başladı. Çalışmaların en kritik ayağını, memur zammına karar verecek yeni hakem heyetinin oluşumu ile toplu sözleşme düzeneği oluşturuyor. İlk görüş, kurulun 9 üyeden oluşması yönünde. Yeni kurulla birlikte, memurların daha yüksek oranlarda zam alması bekleniyor.

Yeni yasa gerekiyor

Anayasa'da yapılan değişiklikler memura toplu sözleşme hakkı getirirken, bugüne kadar Bakanlar Kurulu'nda olan zam oranını belirleme yetkisini de Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na devredecek. Bu köklü değişikliklerin yürürlüğe girebilmesi için yasaların da yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

Memur kolları sıvadı

İkincil mevzuat çalışmalarına ilk olarak Memur-Sen başladı. Sendika referandum öncesinde Çalışma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı bürokratlarının da katkısıyla oluşturdukları taslak çalışma üzerinden hareket etmeye karar verdi. Memur-Sen'in çalışması aynı zamanda bürokrasinin de "olur"unu aldığı için Meclis'e sunulacak tasarı taslağının ana omurgasını oluşturacağı düşünülüyor.

4 başlık belirlendi

BUGÜN'ün ulaştığı bilgilere göre memurun kaderini belirleyecek çalışmalar 4 ana başlık altında toplandı. Başlıklar arasında, doğrudan zammı belirleyeceği için, hakem kurulunun oluşumu kritik önem taşıyor. Diğer başlıklar da toplu sözleşme düzeneği, ESK'nın yapısı ve ombudsmanlık olarak belirlendi. Sendika, çalışmayı bugün tamamlayarak siyasilere sunacak.

Sendika en az 3 üyelik istiyor

İşte memurun üzerinde çalıştığı değişiklikler:

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu: 5 kişilik Uzlaştırma Kurulu'nun yerine, kararları bağlayıcı olan Hakem Kurulu oluşturulacak. Kurul üyelerinin memur sendikası konfederasyonları, yargı, Çalışma Bakanlığı, YÖK ve Devlet Personel Başkanlığı'ndan oluşması üzerinde ön mutabakata varıldı. Üye sayısının 9 olarak belirlenmesi benimsendi. Sendikaların Kurul'a en az 3 üyeyle girmesi isteniyor.

Toplu Sözleşme düzeneği: Memur ilk kez hükümetle toplu görüşme yerine toplu sözleşme yapabilecek. Dolayısıyla sözleşme maddelerinin yürürlükte aynen uygulanmasını sağlayacak yasa metni belirlenecek. Sistemden emeklilerin de yararlanmasını sağlayacak şekilde yasa metni açıkça ortaya konulacak.

Ekonomik ve Sosyal Konsey: ESK'nın, kararları bağlayıcı olması yerine yine istişari kurul olması amaçlanmakla birlikte Kurul'un toplantıların sonunda hükümete tavsiye niteliğinde sonuç bildirgesi yazması benimsendi. Yasaya bu amacı karşılayacak metin yazılacak.

Ombudsmanlık: İlk defa sisteme girecek bu kamu denetçiliği sistemiyle memurların haklarının arttırılması hedeflendi.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler