YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memura maaş farkı
Temel tüketim ürünlerindeki gözle görülür artış memura maaş farkını gündeme getirdi...
Memura maaş farkı
05 Mayıs 2010 / 08:14 Güncelleme: 05 Mayıs 2010 / 08:15

Başta et olmak üzere gıda fiyatlarındaki artışla birlikte tekrar çift haneli rakamlara ulaşan enflasyon, memur ve memur emeklilerine ek zam hakkının doğmasına neden oldu. Yılın ilk dört aylık enflasyon rakamları dikkate alındığı milyonlarca memur ve emekli, şimdiden yüzde 2 ek zammı hak etti. Mayıs ve haziran aylarının enflasyon rakamlarının da belli olmasıyla birlikte memurlara verilecek ek zammın daha da artması bekleniyor.

ZAM DEĞİL FARK

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge uzmanı Ercan Han, ilk 6 aydaki enflasyonun memura verilen yüzde 2.5’lik oranı geçmesi halinde farkın memura ödeneceğini, bunun Bütçe Kanunu’nda yer aldığını söyledi. İlk 4 aylık enflasyonun memura yapılan zammın 2 puan üzerinde olduğunu belirten Han, “Bu aslında maaşların yüzde 2 erimesi anlamına geliyor. Çünkü ilk 6 ay sonunda enflasyon bugünkü seviyesinde bile kalsa memurlar farkı ancak 15 Temmuz’da alabilecek” dedi. Bu durumda memurların 6 ay enflasyon farkını yaşayacağına işaret eden Han, şöyle devam etti:

TELAFİ OLMUYOR

“Yani memurun 6 ayın sonunda da alacağı zam ancak enflasyon farkını karşılayacak. İkinci 6 ayda da durum aynı. Yıl sonunda doğabilecek enflasyon farkının telafisi için 6 ay daha beklemek gerekecek. Bu da maalesef telafi olmuyor." (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler