YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur-Sen’e göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınır
Memur-Sen’e göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınır
Memur-Sen’e göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınır
27 Ağustos 2008 / 14:47 Güncelleme: 27 Ağustos 2008 / 00:00

Sanayi Bakanı Çağlayan, TÜİK tarafından açıklanan 255 YTL’lik açlık sınırı rakamlarına ilişkin olarak, “Kuşkusuz böyle bir parayla ben de kalkıp geçinilebilir diye bir şey söyleyemem” dedi.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB 4. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.


“TÜİK’in açıkladığı açlık sınırı hesabını nasıl karşılıyorsunuz?” şeklindeki soru üzerine Çağlayan, bu rakamların sürekli açıklanan ve tartışılan rakamlar olduğunu kaydederek, Türkiye’nin geçmişten gelen ekonomik problemleri bulunduğunu söyledi.


Çağlayan, şu anda refah seviyesinin artırılması için yoğun çalışmalar yapıldığını ve bu kapsamda özel sektörün önündeki engellerin kaldırılması için çalışıldığını kaydetti.


“Kuşkusuz böyle bir parayla ben de kalkıp geçinilebilir diye bir şey söyleyemem” diyen Çağlayan, ancak bütün gayretleri ile milli geliri artırmak ve özellikle bölgeler arası gelişmişlik farkını gidermeye çalıştıklarını söyledi.


Çağlayan, bu rakamın ilk defa ortaya çıkan bir rakam olmadığını yinelerken, yaşam seviyesinin ve kalitesinin artırılması ile ilgili çalışmaların bulunduğunu da söyledi.


Açlık sınırı mı, ölüm sınırı mı?


MEMUR-SEN: TÜRKİYE’NİN ŞARTLARI DİKKATE ALINMALI


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, TÜİK’in 255 YTL olan açlık sınırı rakamının toplu görüşme sürecini tıkamayacağını söyledi. TÜİK’in yoksulluk sınırını 660 YTL olarak açıklamasına da tepki gösteren Gündoğdu, kurumdan kira, elektrik fiyatları gibi Türkiye’nin şartlarını da dikkate alan araştırmalarla görüşmelere gelmesini istedi..


Gündoğdu, toplu görüşmelerin 4. turunda hükümetin çalışanların alın terinin karşılığı olan, 4 kişilik ailenin insanca geçinebileceği bir teklifle masaya oturmasını talep etti. Memur-Sen’e göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 821 YTL, yoksulluk sınırı ise 1.928 YTL.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler