YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Memur 4 artı 4.5'a 'evet' dedi
Memur 4 artı 4.5'a 'evet' dedi
Memur 4 artı 4.5'a 'evet' dedi
29 Ağustos 2008 / 20:12 Güncelleme: 29 Ağustos 2008 / 00:00

Hükümet ile memur sendikaları memurlara yapılacak zamda sonunda anlaştı. Toplu görüşmelerin 5. turunda hükümet ilk kez teklifini artırarak 2009 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4, ikinci 6 ayı için de yüzde 4.5 zam artışı önerdi. Memur sendikaları teklifi kabul etti.  


Hükümet ile memur sendikaları arasında 15 Ağustostan bu yana sürdürülen 7. Dönem Toplu Görüşmeler'de anlaşma sağlandı. Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığındaki görüşmeler tamamlandı.


Anlaşmaya göre, memur maaşlarına gelecek yılın birinci altı ayında yüzde 4, ikinci altı ayında yüzde 4,5 zam yapılacak. Ayrıca hükümet sendika üyesi memurlara 5 YTL'lik sendika primini 10 YTL'ye çıkarmayı önerdi. Daha önce, sendika aidatı olarak, sendika üyesi memurlara verilen 5 YTL, ''Toplu Görüşme Primi'' adı altında 10 YTL'ye çıkarılacak.


Artış oranlarının enflasyonun altında kalması halinde memurlara enflasyon farkı ödenecek.


ANLAŞMA ÖNCESİ ŞUNLAR YAŞANDI;ESNEKLİK TELEFONU


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, ''Buradaki elin güçlendirilmesine yönelik bir esneklik telefonun geldiğini zannediyorum Sayın Bakan'a'' dedi.


Gündoğdu, toplu görüşmelerin 5. turu devam ederken Başbakanlık Merkez Bina'dan ayrılarak bir süre sonra döndü.


Ahmet Gündoğdu, gazetecilerin soruları üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti. Gündoğdu, ''Buradaki elin güçlendirilmesine yönelik bir esneklik telefonun geldiğini zannediyorum Sayın Bakan'a'' diye konuştu.


''Hükümet'in teklifinde değişiklik olup olmadığı yönündeki'' sorular üzerine Gündoğdu, herhangi bir oran telaffuz edemeyeceğini söyledi.


Gündoğdu, Hükümet'in şu ana kadar önerdiği kümülatif yüzde 7.6 oranındaki artışa imza atmalarının söz konusu olmadığını kaydetti.


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da kısa süre ayrıldıktan sonra binaya gelişinde gazetecilerin soruları üzerine, ''Başbakan'la görüşmedim. Kimseyle görüşmedim'' dedi.


Gazetecilerin ''Artış sinyali varmış galiba'' sözlerine Akyıldız, ''inşallah, inşallah. Sayın Bakan bizi bekliyor'' karşılığını verdi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler