YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Şimşek'ten taşeron işçilere 21 Mart müjdesi
Mehmet Şimşek'ten taşeron işçilere 21 Mart müjdesi
08 Mart 2016 07:10
Bugüne kadar bütün vaatlerine sadık kaldıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınmasına yönelik düzenlemede mesafe aldıklarını kaydetti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin çalışmaların durumu hakkında bilgi verdi. Taşeron işçiler konusunda Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı yaptıklarını hatırlatan Şimşek, buna ilişkin çalışmaların son hızla devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle bir tarih vermenin zor olduğunu belirten Şimşek, şöyle konuştu:

“Daha önce zaten asgari ücretliler ile taşeron işçilerin durumu ciddi şekilde iyileştirildi. Şimdi bir kısmında da toplu sözleşme var, orada da ayrı bir süreç işliyor. Daha önce net olarak 'asıl işte çalışanları bir şekilde kamuda istihdam edeceğiz' dedik ama istihdam şeklini söylemedik. O konuya ilişkin nihai kararların verilmesi lazım. İnanıyorum ki yakın dönemde bunlar da sonuçlandırılır. Bizim bir eylem planımız var, bu eylem planında buna ilişkin düzenlemeleri 21 Mart'a kadar Meclise göndereceğimiz ifade edilmiş, ona yönelik çalışmalarımızda da mesafe kat ettik. İnanıyorum ki zamanında o düzenleme gönderilir.”

İŞSİZİN TEK SAHİBİ HÜKÜMET

Bugüne kadar bütün vaatlerine sadık kaldıklarına dikkati çeken Şimşek, “Cumhuriyet tarihinde böyle bir hükümet var mı bilmiyorum, yani ilk 3 ayda vaatlerinin neredeyse tamamını yerine getirecek şekilde adım atan bir hükümet bilmiyorum” şeklinde konuştu. İş gücü piyasasına yönelik özel istihdam büroları, esnek çalışma gibi reformların çok önemli olduğunu ve bunların birçok ülkede uygulandığına işaret eden Şimşek, “Ben karşı duranları anlamakta zorluk çekiyorum. İşsizlerin tek sahibi var o da hükümet. Onların daha çok istihdamını artırmak lazım” dedi.

Şimşek, istihdamı artırmanın yolunun dünyanın en iyi uygulamalarına paralel, iş gücü piyasasını esnek hale getirmek olduğunu ifade etti.

Adalet ;
 // KPSS.li
KPSS.ye umut bağlayan milyonları geçen işsizlerimiz dururken , taşeronlara kadroların dağıtılması adil mi ?...
08 Mart 2016 Salı 13:17
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler