YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mehmet Şimşek bombayı patlattı
Cari açıkla ülkenin elini güçlendirecek 3 düzenlemenin hayata geçirileceğini söyleyen Bakan Şimşek “Bu düzenlemelerle Ar-Ge yapmak, vergisel destek ile teşviklerden yararlanmak ve elektrik tesisi kurmak kolaylaşacak” dedi.
Mehmet Şimşek bombayı patlattı
22 Kasım 2013 / 08:15 Güncelleme: 22 Kasım 2013 / 08:21

Türkiye’nin en sorunlu alanı olarak gösterilen ve sık sık temel kırılganlık unsuru olarak önüne konulan cari açıkla mücadele için Maliye Bakanlığı, somut adımları hayata geçiriyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcının önünü açacak ve cari açıkla mücadelede ülkenin elini güçlendirecek 3 düzenlemeyi hayata geçireceklerini açıkladı.

Bakan Şimşek, bu düzenlemelerle Ar-Ge yapmanın, vergisel destek ile teşviklerden yararlanmanın ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik tesisi kurmanın kolaylaşacağını belirterek, “Bu sayede üretim yapımızda katma değeri yüksek ürünlerin payı çoğalacak, enerji ithalatımız azalacak ve yatırımcılarımızın önü daha da açılacak” dedi.

Ar-Ge'’de istihdam kolaylığı

Söz konusu düzenlemeler hakkında bilgi veren Şimşek, bunlardan ilkinin Ar-Ge’ye yönelik olduğunu söyledi. Rekabet gücünün artırılması için daha verimli, Ar-Ge tabanlı ve yenilikçi üretim yapısına geçişin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti:

"“Yapacağımız düzenleme ile Ar-Ge merkezlerine yönelik ‘50 tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli istihdamı’ koşulunu sektörel ihtiyaca göre 30'’a kadar indirme ve sektörler itibarıyla farklılaştırma yapma konusunda Bakanlar Kurulu'na yetki verilecek.

Bu sayede daha fazla Ar-Ge merkezinin kurulması teşvik edilmiş olacak. Böylece bulunduğu sektör itibarıyla 50 Ar-Ge personeli çalıştırması gerekmeyen, bu işi 30 personelle de yürütebilecek olan merkezler de söz konusu desteklerden faydalanabilecek.”"

Şimşek, söz konusu düzenleme ile ayrıca, Türkiye’nin bölgede Ar-Ge üssü haline geeceğini söyledi.

İşadamlarının önü daha da açılacak

Diğer bir düzenlemeyle de yatırımcıların vergisel destek ve teşviklerden yararlanması hususunda sıkıntı yaşadıkları önemli bir konuya çözüm getirdiklerini belirten Şimşek, bu sayede iş adamlarının önünün daha da açılacağını ifade etti.

Şimşek, söz konusu düzenlemeye ilişkin de şu bilgileri verdi: “Şu anki mevzuatımıza göre, sahte veya muhteviyatı yanıltıcı belge kullananların, fiilin işlendiği tarihten itibaren 6 yıl süreyle hiçbir surette vergi teşvik ve desteklerinden yararlanamayacağı hüküm altına alınmıştır. İşte yapılacak düzenlemeyle bu tür küçük aksaklıklar nedeniyle büyük yatırımların yapılmasının önündeki engeller ortadan kaldırılacak. Yatırımcı açısından öngörülebilirlik sağlanmış olacak ve ülkemizde daha fazla yatırım yapılması teşvik edilmiş olacak.”

Yerli kaynakla enerji ithalatı azalacak

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, cari açıkla mücadele kapsamında ele aldıkları diğer bir alanın da cari açığa en çok neden olan enerji olduğunu kaydetti.

Şimşek, yapılacak yeni düzenlemenin ise şunları içereceğini kaydetti: “Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler ile Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik tesisi kurmak amacıyla irtifak hakkı (20-30 yıl kiralama hakkı) tesisi veya kullanma izni verilmesi işlemlerine ilişkin olarak bir tebliğ hazırladık.

Bu sayede yatırımcılar tarafından ön izin dönemi içerisinde yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim tesislerinden kurulu gücü 500 kilovata kadar olanlar için 20 yıla kadar, kurulu gücü 500 kilovat ile 1 megavat arasında olanlar için ise 30 yıla kadar kullanma izni verilecek veya irtifak hakkı tesis edilecek. Böylelikle yerli kaynağımız artacak ve enerji ithalatımız azalacak. Bu da cari açığın azaltılmasına direkt etki yapacak.”

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler