YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mega projeler 'Varlık Fonu' ile hayat bulacak
Mega projeler 'Varlık Fonu' ile hayat bulacak
28 Ağustos 2016 07:45
Mega projelerin önündeki en büyük engel olan finansman probleminin Türkiye Varlık Fonu ile giderilmesi hedefleniyor

Türkiye Varlık Fonu’nun kurulmasına ilişkin kararın Resmî Gazete’de yayımlanmasının ardından Başbakanlığa bağlı “Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ” kuruldu. Şirketin sermayesi 50 milyon lira olarak belirlendi.

Kurulan fon sayesinde, Kanal İstanbul, İstanbul’a üçüncü havalimanı, 3 katlı büyük İstanbul tüneli, hızlı tren projeleri, nükleer santral gibi büyük boyutlu projeler için finansmana erişim artık daha kolay olacak.

Türkiye, bu tarz projeleri daha az maliyetle ve daha kısa bir sürede hayata geçirerek, uluslararası arenadaki etkinliğini artıracak. Varlık Fonu, istihdama da olumlu katkı yapacak. Mega projeler, binlerce kişi için yeni iş sahası olacak. Türkiye için önem taşıyan altyapı yatırımlarının yanı sıra enerji projeleri de Varlık Fonu sayesinde hız kazanacak.

Petrol, doğalgaz, yenilenebilir enerji ve nükleer santral gibi stratejik projelerin gerçekleşmesi de Varlık Fonu sayesinde artık daha kolay olacak. Fon, savunma, havacılık, yazılım, ilaç gibi alanlarda faaliyet gösteren yerli şirketlerin önünü açacak. Şirketlerin, sermaye ve proje bazında desteklemesiyle Türkiye bu alanlarda küresel bir güç hâline gelecek. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler