YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MB'den teşvik paketine destek
Yeni teşvik paketi geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı. Paketin yankıları gelmeye devam ediyor. Kimileri peketi desteklerken kimileri yeterli bulmadı. Pakete son tepki ise Merkez Banaksından geldi. MB paketi olumlu bulduğunu açıkladı
MB'den teşvik paketine destek
07 Nisan 2012 / 17:54 Güncelleme: 07 Nisan 2012 / 18:05

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, açıklanan teşvik paketini olumlu karşıladıklarını ve para politikasının elini rahatlattığını ve güçlendirdiğini düşündüklerini söyledi.

Başçı, IMF ve Merkez Bankası tarafından düzenlenen, ''Emtia Fiyat Hareketlerine Politika Tepkileri'' konulu konferansta, Türkiye'de enflasyonun mevcut seviyeleri göz önüne alındığında, yukarı yönlü risklerin bertaraf edilmesinin büyük önem taşıdığını vurgulayarak,  bu doğrultuda, yakın vadede maliyet unsurlarında gözlenen gelişmelerin, enflasyon beklentileri üzerindeki olumsuz etkisini önlemek amacıyla, geçen ay içerisinde güçlü, etkili ve geçici nitelikte bir ek parasal sıkılaştırmaya gidildiğini hatırlattı.

Başçı, ''Önümüzdeki dönemde, enflasyonu etkileyen unsurları yakından takip ederek, gerek görmemiz halinde ek parasal sıkılaştırma uygulamasını tekrarlayabileceğimizi ifade etmek istiyorum'' dedi.

Erdem Başçı, finansal sektörü rahatlatacak makro ihtiyati tedbirler alınırken, geçen hafta açıklanan teşvik paketiyle, ücretler üzerindeki vergiler ile kurumlar vergisindeki bölgesel bazda farklılaşan indirimler yoluyla destekleyici maliye politikalarının yürürlüğe konduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

''Dolayısıyla bu defa arz yönlü bir şok, bir maliyet yönlü şokla karşılaştığımız için vergi indirimleri, ürünler üzerindeki satış vergileri yerine işgücü üzerindeki, emek üzerindeki ve sermaye üzerindeki vergileri yine geçici olarak indirmek suretiyle değerlendirmiş oluyor. Bu tam olarak -toplantılarda konuşulan- kar marjlarının daha istikrarlı bir seviyede kalmasını sağlamak üzere alınan bir tedbir paketi. Bir yandan enerji fiyatlarından maliyetleriniz artıyor firma olarak, fakat vergilerden de telafi edici bir destek alıyorsunuz kar marjları üzerine. Bu anlamda, biz, bu son tedbir paketini olumlu karşılıyoruz ve para politikasının elini rahatlattığını ve güçlendirdiğini düşünüyoruz.'' (AA)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler