YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mavi Akım’dan alınan gaz miktarı 48 milyon metreküpe çıkarıldı
Mavi Akım’dan alınan gaz miktarı 48 milyon metreküpe çıkarıldı
Mavi Akım’dan alınan gaz miktarı 48 milyon metreküpe çıkarıldı
06 Ocak 2009 / 10:21 Güncelleme: 06 Ocak 2009 / 00:00

Enerji Bakanı Güler, Türkiye’ye Ukrayna üzerinden gelen Rus doğalgazının tamamen kesildiğini açıkladı. Mavi Akım’dan alınan gaz miktarı 48 milyon metreküpe çıkarıldı.


Güler, “Rusya’nın Mavi Akım hattından aldığımız gaz miktarını günlük 40 milyon metreküpten 48 milyon metreküpe çıkardık. Doğalgazda yeraltı deposu ve LNG kaynaklarını kullanıyoruz, santrallerde ikincil yakıtlara geçtik” dedi.


Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı, Ukrayna üzerinden Bulgaristan, Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’ya Rus doğalgazı sevkıyatının kesildiğini duyurmuştu.


Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bu sabah 03.30 itibariyle Bulgaristan’a ve Bulgaristan üzerinden Türkiye, Yunanistan ve Makedonya’ya doğalgaz sevkıyatı kesilmiştir. Şu anda kriz durumundayız” denilmişti.


Türkiye doğalgazının yüzde 65’ten fazlasını Rusya’dan alıyor. Rusya’dan Türkiye’ye gaz akışı sağlayan iki hat bulunuyor. Bunlar Batı Hattı ve Mavi Akım.


38 MİLYON METREKÜP GAZ GELİYORDU
Türkiye Ukrayna’dan geçen doğalgaz hattı üzerinden günde 40 milyon metreküp doğalgaz alıyor. Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı doğalgaz anlaşmazlığı sonrasında Türkiye’ye gelen gazda dün yaklaşık 2 milyon metreküplük bir eksilme olmuştu. Bulgaristan’ın kesildiğini duyurduğu gaz bu hattan geliyor. Batı Hattı sırasıyla Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’dan geçerek Türkiye’ye ulaşıyor.


MAVİ AKIM’IN KAPASİTESİ ARTIRILDI
Türkiye, Karadeniz’den geçen Mavi Akım hattıyla da Rusya’dan günde 35 milyon metreküp doğalgaz alıyordu. Batı Hattı’ndaki azalma sonrasında bu hattan gelen gaz miktarı dün 6 milyon metreküp artırılmıştı. Güler’in açıklamasına göre, bu hatta bugün 7 milyon metreküplük daha artırım oldu.


AVRUPA’YA GAZ AKIŞI ÜÇTE İKİ AZALDI
Ukrayna gaz şirketi Naftogaz, Rus Gazprom’un Avrupalı müşterilerine Ukrayna üzerinden gönderdiği gazı üçte iki oranında azalttığını açıkladı.


Naftogaz Sözcüsü Valentin Zemlyankisy Gazprom’un, daha önce günde gönderdiği 300 milyon metreküplük gazı 221 milyona, dün de 92 milyon metreküpe düşürdüğünü belirterek, “Gönderdikleri tüm gaz bu. Avrupa bunu birkaç saat içinde hissedecek” dedi.


Rusya, ödenmeyen borçlar ve doğalgaz fiyatlarının zamlandığı yeni kontrat gerekçesiyle, yılın ilk gününde Ukrayna’ya doğalgaz vermeyi kesmişti.


Ukrayna günlük 2 milyon metreküp gaz tırtıklıyor
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler