YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye’den kayıtdışına yakın takip
Maliye’den kayıtdışına yakın takip
03 Nisan 2016 05:57
Kayıt dışı ile mücadelenin kapsamı genişliyor. Maliye Bakanlığı, bu yıl kaçak akaryakıt, elektronik ticaret ve korsan yayınlarla etkin mücadeleye başlıyor.

Maliye Bakanlığı, kayıt dışı ile mücadelenin kapsamı genişletiyor. Bu kapsamda öncelikli olarak Türkiye ekonomisini her yıl yaklaşık 2.5 milyar liralık vergi kaybına uğratan akaryakıttaki kaçakçılığı önlemeye yönelik yeni bir denetim modeli uygulanacak. İthalattan başlayıp rafineriden pompaya kadar benzin ve motorinin tüm süreçleri elektronik
veri ortamına alınıyor.

Kaçak akaryakıta ilişkin tüm gelişmeler otomatik ortamda izlenebilecek. Aldığı ürün ile sattığı akaryakıt arasında fark oluşan istasyon veya dağıtım şirketini yazılım sistemi otomatik olarak ele verecek. Fiili envanter denetimlerinin yanı sıra bu dağıtım şirketleri kapsamlı vergi incelemesine alınacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte korsan yayın denetimi de yapılacak.

LAZER ŞİFRELİ CİHAZLA TAKİP

Bu kapsamda 30 ilden başlamak üzere korsan yayın satan işyerlerine yönelik ortak denetim gerçekleştirilecek. Öncelikli olarak 10 adet karekod okuyucu cihaz ile 200 adet lazer şifre okuyucu cihaz illere gönderildi. Denetimlerde mükellefiyetin olup olmadığı ile geriye yönelik cezai uygulamaya bakılacak.

Maliye Bakanlığı kaçak akaryakıtın önlenmesin yönelik yeni bir takip sistemi kurarak, risk odaklı bir modelle sistem çalışacak. Bakanlık, üretim ve ithalat bilgilerini alıyor. Dağıtıcıların ve istasyonların satış rakamları da belli. Hangi veriler birbiri ile uyuşmuyorsa yazılım sistemi otomatik olarak sinyal verecek.
“Kayıt Dışı Ekonominin Azaltılması Öncelikli Dönüşüm Programı” kapsamında kayıt dışı ekonominin boyutu ölçülerek, kayıt dışılığın yol açtığı etkiler araştırılarak envanter çalışması yapılacak.

E-TİCARETTE SANAL POS VE EFT'YE İNCELEME

Kayıtdışı ile mücadele kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) elektronik ticareti mercek altına alıyor. Bu kapsamda öncelikli olarak elektronik ticaretin izlenmesine yönelik mevzuat çalışmaları tamlanacak. Sanal POS ve EFT/havale verilerinin her bir işlem bazında detaylı olarak analiz edilmeye ve kullanıcıların mükellefiyet durumunun ve mükellef olanların beyanname uyumsuzluklarının tespitine ilişkin analiz işlemlerine başlanıldı. GİB'in faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre kozmetik ürünlerin ve tıbbi cihazların izlenmesi için ürün takip sistemleri üzerinde çalışılmalar devam ediyor. Sistem yüzde 60 oranında tamamlandı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler