YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye'den devrim gibi uygulama
Maliye'den devrim gibi uygulama
26 Mayıs 2010 12:10
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TBMM'ye sevk edilen ve çeşitli kanunlarda değişiklik öngören Maliye Tasarısı ile mükellef haklarını korumaya ve denetim standartlarını iyeleştirmeye yönelik devrim niteliğinde adımlar atıldığını söyledi.

Türkiye-Kuveyt KEK toplantıları için Kuveyt'te bulunan Bakan Şimşek, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanacak olan tasarıda özellikle mükellef haklarının ve diğer vatandaşlarının korunmasına dönük ciddi iyileştirmeler yer aldığını söyledi.

Tasarıyla, denetim standartlarının da iyileştirildiğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu:

''Bu tasarı ile mükellef haklarını korumaya yönelik devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. Aynı şekilde denetim standartlarının iyileştirilmesine dönük yine devrim niteliğinde adımlarımız var. Eskiden bir denetim elemanı bir şirkete gider, defterlerini alır ve uzunca bir süre incelemeye tabi tutardı. Bu da mükellefte sıkıntı yaratıyordu. Şimdi buna sınır getiriyoruz.

Eskiden Maliye Bakanlığının çıkardığı tebliğlere, sirkülerlere, resmi görüşlere rağmen, denetim elemanları rapor yazabiliyordu. Şimdi tebliğ ve sirkülerler bağlayıcı olacak. Denetim elemanları bunlara aykırı rapor düzenleyemeyecek.

Bunlar mükellef haklarını korumaya yönelik ve denetim koordinasyonu sağlamaya dönük çok önemli düzenlemeler.''

Maliye Bakanı Şimşek tasarı ile Gelir İdaresinin de güçlendirileceğini ve daha etkin bir işleyişin sağlanacağını da ifade etti.

ECRİMİSİL UYGULAMASI

Bakan Şimşek, tasarıda yer alan bir başka düzenleme ile ecrimisil uygulaması konusunda da vatandaşlar lehine iyileştirmeler yapıldığını kaydetti.

Ecrimisilde geriye dönük uygulamalardaki 10 yıllık sürenin tasarı ile 5 yıla düşürüldüğünü belirten Şimşek, bu şekilde geriye dönük uygulamalardaki sürenin 5 yılla sınırlandırıldığını dile getirdi.

Maliye Bakanı tasarıda Anayasa Mahkemesinin iptal kararları doğrultusunda da düzenlemelere gidildiğini vurguladı ve bu çerçevede gelir vergisindeki yüzde 35'lik dilimin ücret gelirleri için 76 bin 250 liradan başlatıldığını ifade etti. (A.A.)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler