YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye yeni bir uygulamaya mı gidiyor?
Maliye yeni bir uygulamaya mı gidiyor?
Maliye yeni bir uygulamaya mı gidiyor?
07 Nisan 2008 / 19:14 Güncelleme: 07 Nisan 2008 / 00:00

Maliye bakanlığı yurtdışına çıkış harçlarının tahsilatında yeni bir uygulamaya mı gidiyor? Tahsilat, geçtiğimiz yıl THY'nin yetkisi kaldırılarak genel uygulamaya uyumlu hale getirilmişti. Bakanlığın yurtdışı çıkış harcı tahsilatını şimdi İstanbul Ataürk Havalimanı işletmecisi TAV'a yaptıracağı yönündeki iddialar maliye çevrelerinde tartışmalara neden oldu. Peki, bunu kim neden istiyor?


 HER YIL MİLYONLARCA İNSANIN UÇAKLA YURT DIŞINA ÇIKMAK İÇİN ÖDEDİĞİ YURTDIŞI ÇIKIŞ HARÇ PULU YENİDEN GÜNDEMDE.


 


İDDİALARA GÖRE MALİYA BAKANLIĞI UÇAKLA YURTDIŞINA ÇIKANLARDAN ALDIĞI HARÇ PULUNU, ÖZEL BİR ŞİRKETE DEVREDECEK. SON GÜNLERDE YÜKSEK SESLE DİLE GETİRİLEN BU İDDİA İSE TEPKİYLE KARŞILANDI.


 


26 ARALIK 2007'YE KADAR YURTDIŞI ÇIKAŞ HARÇ PULU THY BİLET SATIŞ NOKTALARINDAN SAĞLANIYORDU. BU TARİHTEN SONRA TAHSİLAT, YETKİLİ BANKALAR, HAVALİMANLARINDA YER ALAN GÜMRÜK SAYMANLIK MÜDÜRLÜKLERİ YA DA VERGİ DAİRELERİ ARACILIĞIYLA YAPILMAYA BAŞLANDI.


 


YAKLAŞIK BİR YIL ÖNCESİNE KADAR OLDUKÇA YÜKLÜ TUTAR OLMASI NEDENİYLE ELEŞTİRLEN YURTDIŞI ÇIKIŞ HARÇLARI BİR YILDIR 15 YTL OLARAK ALINIYOR. YENİ UYGULAMA İLE GELİRLER İDARESİ BAŞKANLIĞININ, TAHSİLATI ÖZEL BİR ŞİRKET OLAN İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI İŞLETMESİ TAV'A DEVREDECEĞİ YÖNÜNDEKİ İDDİALAR İSE OLDUKÇA DÜŞÜNDÜRÜCÜ.


 


1997 YILINDA TEPE VE AKFEN ORTAK GİRİŞİMİNİN ATATÜRK HAVALİMANI DIŞ HATLAR TERMİNALİNİN YAP-İŞLET-DEVRET İHALESİNİ KAZANMASININ ARDINDAN KURULAN TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG, İSTANBUL ATATÜRK, ANKARA ESENBOĞA, İZMİR ADNAN MENDERES VE GÜRTCİSTAN'DA DA TİFLİS HAVALİMANI İŞLETMECİLİĞİNİ SÜRÜDÜRYOR.


 


 


ÜST DÜZEY BİR MALİYE YETKİLİSİNİN AÇIKLAMASINA GÖRE YURTDIŞI HARCI ÖZEL BİR ŞİRKETE DEVREDİLDİĞİ TAKTİRDE DENETİMLERDE SIKINTILAR YAŞANMASI SÜRPRİZ OLMAYACAK. ÇÜNKİ YUTDIŞINA ÇIKAN YOLCULARIN GLOBAL ANLAMDA NET BİR TESPİTİ YAPILAMIYOR. HENÜZ DEVLETİN RESMİ KURUMLARININ BİLE NET OLARAK TESPİT EDEMEDİĞİ RAKAMLAR SÖZKONUSUYKEN ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİLECEK BİR TAHSİLATTA KAYIP OLMASI RİSKİNE DE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR.


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler