YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye, telekomünikasyonda vergi indirecek
Maliye, telekomünikasyonda vergi indirecek
Maliye, telekomünikasyonda vergi indirecek
17 Ekim 2008 / 08:54 Güncelleme: 17 Ekim 2008 / 00:00

Maliye Bakanlığı, telekomünikasyon sektörünün uzun zamandan beri istediği vergi indirimi için bir çalışma başlattı.


Maliye Bakanlığı, dünyadaki en yüksek iletişim vergilerine sahip Türkiye'deki  telekom sektörünün uzun zamandan beri istediği vergi indirimi için bir çalışma başlattı. Bu kapsamda ilk aşamada  geniş bant mobil internet hizmeti üzerinden alınan özel iletişim vergisi'nin (ÖİV) düşürülmesinin gündemde  olduğu belirtildi.
  
Türkiye'de mobil sabit servisleri üzerindeki vergi yükü yüzde 45-60 düzeyinde bulunurken, Avrupa'da bu yükün  ortalama yüzde 19.5 olduğunu belirtiliyor.
  
Mevcut durumda geniş bant internet için GSM operatörleri üzerinden yapılan işlemlerde yüzde 25, sabit  operatör üzerinden yapılan işlemlerde ise yüzde 15 ÖİV alınıyor. Marmara depreminin ardından 1999 yılında geçici  olarak konulan ÖİV daha sonra kalıcı hale gelmişti.
  
Reuters'ın ekonomi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, vergi indiriminin bu aşamada ne kadarda kesinlik  kazanacağını söylemenin mümkün görünmüyor ancak  sabit ve mobildeki farklılığın giderilmesi, yüzde 25'lık oranın  yüzde 15'e çekilmesinin söz konusu olabilecek. Vergi indiriminde en son sözü hükümet söyleyecek.
  
GSM operatörlerinden bir temsilci de 28 Kasım'daki üçüncü nesil mobil telefon ihalesini anımsatarak "Vergi  indirimi üçüncü nesil için çok önemli. Rekabetin sağlanması için mutlaka indirime gidilmeli" dedi.
  
Telekomünikasyon Kurumu tarafından yapılacak olan üçüncü nesil mobile lisans ihalesi için Turkcell Avea ve Vodafone şartname almıştı.
  
Öte yandan, Telekomünikasyon Kurumu da Ulaştırma Bakanlığı'na sadece internette değil, mobil ve sabit  telefon görüşmelerinden alınan ÖİV'nin indirilmesini önerdi.
  
Bir yetkili, Maliye Bakanlığı'nın uzun süredir sektördeki vergi indirimi yapılmasına yönelik talebi üzerinde  çalıştığını belirterek, "Sektörde bazı kalemlerde vergi indirimi üzerinde duruluyor. Ancak bu indirimlere ilişkin  hükümetin onayı gerekiyor. Teknik olarak çalışma son aşamaya getirildi" dedi.
  
Ulaştırma Bakanlığı da vergi indiriminden yana olmasına karşın Maliye Bakanlığı gelir azalmasına neden olacağı  gerekçesiyle birden ve büyük bir indirime gitmek istemiyor.
  
Sektör temsilcileri ise vergi indiriminin gelir kaybına yol açmayacağını, kullanımın yaygınlaşmasıyla tam tersine  gelirin artacağını savunuyorlar.
  
Nitekim London Business School'dan Prof. Leonard Waverman bu hafta Ankara'da katıldığı bir toplantıda  yaptığı sunumda, Türkiye'de mobil iletişim üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi halinde kulanım oranın  artacağını ve ekonomiye 1.1 milyar dolar ek kaynak yaratacağını söylemişti.
  
Yıllık 3.7 milyar dolar olan ÖİV toplandığına işaret eden Waverman, "Ekonomik potansiyel kaybı her bir dolara  karşılık 60 sent yerine 30 sent seviyelerine indirilebilirse, yani vergi yükünü hafifleterek, kullanımının artması  sağlanırsa Türkiye ekonomisi için 1.1 milyar dolarlık ilave değer yaratılmış olur. Telekomünikasyon sektörüne  yapılacak her bir dolarlık yatırım uzun vadede Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'yı üç veya dört dolar artıracak" demişti. GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler