YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye Bakanlığı’ndan yalanlama
Maliye Bakanlığı’ndan yalanlama
07 Temmuz 2013 18:01
Maliye Bakanlığı, Başkentgaz’da, Torunlar Enerji’ye satılmadan önce dağıtılacak gaz miktarının 1.6 milyar metreküp artırdığı iddialarını yalanladı.

Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yer alan "Başkent değil, kıyak gaz" başlıklı haberin "kulis nitelikli, doğru olmayan bilgilerle kamuoyuna sunulduğu" belirtildi.

Habere konu olan hususun Başkentgaz’ın Torunlar Enerji’ye devrinden 2 yıl önce 2011 Şubat ayında yapılan bir düzenleme olduğu hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Son dakika değişikliği ile değil tüm tarafların mutabakatıyla ve kamuoyu çeşitli vesilerle bilgilendirilerek gerçekleşmiştir. Söz konusu düzenleme gaz satışı ile ilgili bir konu değildir, Botaş’ın müşterilerine sattığı gazın taşınması ile ilgilidir. Diğer bazı bölgelerde Botaş’ın müşterilerine sattığı gazın taşıma görevini, bedeli karşılığı ilgili dağıtım şirketi yerine getirirken, Ankara’da Botaş’ın müşterilerine gaz taşıma konusunda Başkentgaz ile arasındaki anlaşmazlık özelleştirme sonrasında alıcı şirkete haksız kazanç sağlayabilecekken bu belirsizlik özelleştirme öncesinde giderilerek Başkentgaz’ın bu konuda elde edeceği ilave kaynak kamu döneminde açıklığa kavuşturuldu, özelleştirme bedeline yansıtıldı ve bütün bu işlemler tüm kamuoyu ve yatırımcılarla paylaşılarak yapıldı.

Bu düzenleme özelleştirme ihalesi öncesinde yapılmasaydı özelleştirme sonrası mahkeme kararıyla özel sektörün bu rantı bedavaya kazanması kuvvetle muhtemeldi, bu olasılık engellenmiştir en önemlisi de düzenlemenin yaratacağı sonuçlar tüm yatırımcılarla özellikle paylaşılmıştır. Bu durumun yaratacağı mali sonuçlar da ’değerleme çalışmasında’ dikkate alınmıştır. Ayrıca o düzenlemeden sonra yapılan 2 ihalede de özelleştirme yapılamamıştır, bu düzenlemeden 2,5 yıl sonra Torunlara devri yapılmış olup son dakika değişikliği niteliği taşıyan bir düzenleme değildir."

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler