YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maliye Bakanlığı vergi borcu bulunan mükkellefleri
Maliye Bakanlığı vergi borcu bulunan mükkellefleri
06 Kasım 2007 16:07
Maliye Bakanlığı vergi borcu bulunan mükkellefleri

Vergi gelirlerinin azalması üzerine harekete geçen Maliye Bakanlığı vergi borcu bulunan mükkelleflerin banka hesaplarına haciz koydu. Ancak uygulamadaki eksiklik birçok esnafı mağdur etti. Ankara Ticaret Odası'nın girişimiyle eksiklik giderildi. Ancak sorun çözüme kavuşmuş sayılmaz. Zira esnaf haciz nedeni ile kaybolan itibarını geri istiyor.Maliye Bakanlığı istedi Gelir İdaresi Başkanlığı 130 bin vergi mükellefinin banka hesabına ihtiyati haciz uyguladı.


Maliye Bakanlığı'nı daha önce uygulamaya sokulacağını duyurduğu sistem devreye girince Gelir İdaresi Başkanlığı çapraz denetim yaptı ve vergi borcu olan 130 bin kişiyi tespit etti. Bankalara yazı gönderen Gelir İdaresi Başkanlığı, bu 130 bin mükellefin hesap hareketlerinin bloke edilmesini istedi. Yani elektronik ortamda haciz uyguladı.


Ancak bu sistem uygulanırken hesap edilmeyen ve esnafı mağdur eden bir durum sözkonusuydu. Zira mükellefin borcu kadar olan paraya değil, bankada bulunan tüm parasına, hatta bu hesaba daha sonra aktarılan paraya da haciz konuldu. Bu durum karşısında Ankara Ticaret Odası harekete geçti ve yanlışın düzeltilmesini istedi.


Görüşmelerin ardından Gelir İdaresi yanlışın farkına vardı ve esnafın bankadaki bütün parasının bloke edilmeyeceğini, sadece borç tutarı kadar paraya el konacağını açıkladı. Ancak Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün bu uygulama nedeni ile kusurlu işlem yapıldığını belirterek haciz mağduru esnafın itibarının iade edilmesini istedi.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler