YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Makedonya Başbakanı Gruevski, Eskişehir'de
Makedonya Başbakanı Gruevski, Eskişehir'de
16 Eylül 2014 13:58
Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, "Türkiye'yi Makedonya Cumhuriyeti'nin büyük bir dostu olarak görüyoruz" dedi.

Gruevski, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye-Makedonya İş ve Yatırım Forumu"nda yaptığı konuşmada, Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye arasında çok iyi politik bağların bulunduğunu belirterek, bu ilişkinin derecesinin her yıl arttığını kaydetti.

"Türkiye'yi Makedonya Cumhuriyeti'nin büyük bir dostu olarak görüyoruz" diyen Gruevski, şöyle konuştu:

"Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti'nin gelişiminde ve NATO girişiminde en çok yardımcı olan ülkedir. Ülkemizin, NATO ve Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik için hazır olduğunu gösterdik. Devletimizin stratejisi, AB ve NATO'ya üye olmaktır. Hedefimiz budur. Türkiye'de 5 günde 5 farklı kentte bulunacağım. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşmelerim olacak. Bizim gelecekteki durumumuz için konuşacağız."

Ticarete dost olan bir iktidarız

Gruevski, stabil ve olumlu bir makro ekonomi yönettiklerini ve hedeflerinin bu doğrultuda ilerlemek olduğunu vurguladı.

Makedonya'nın stabil bir politik durumunun da bulunduğunu anlatan Gruevski, şöyle devam etti:

"Birkaç ay öncesindeki seçimlerde milletimizden tekrar güven oyu alıp, seçimi kazandık. Önümüzdeki 4 yıl için tekrar iktidar oluşturduk. Bu defa milletimizin desteği, geçen seçimlerden daha çoktu. Yolumuzun iyi olduğu görülüyor. Hedefimiz, güney komşumuz Yunanistan ile diyalog kurarak anlaşmaktır.

Devletimizin iyi bir ticaret alanı var. Ekonomik açıdan büyük bir ilerleme kaydettik. Ticarete dost olan bir iktidarız. İş adamlarıyla sürekli iletişim içindeyiz. Onları dinleyip analiz ediyoruz. Makedonya, diğer uluslararası organizasyonlarda da ilerleme kaydediyor."

Gruevski, Makedonya'da iş yapmak isteyenler için bütün masrafları azalttıklarına değinerek, "Vergileri yüzde 10 oranında azalttık. Birçok sektörde vergi oranını, yüzde 18'den yüzde 5'e düşürdük. Sağlık vergilerini ve diğer vergileri üçte bir oranında azalttık. Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa'nın en iyi vergi paketini uyguluyor. Avrupa'da iş yapmak isteyenlerin en az masraf yaptığı ülkeyiz. Diğer devletlere oranla masraflar yüzde 50 oranında azaldı. Dış yatırımcıyı çekmek için çalışmalar yaptık" diye konuştu.

Girişimcilere her türlü desteği veriyoruz

Makedonya Cumhuriyeti'nin Rusya hariç birçok Avrupa ülkesiyle serbest ticaret yapma anlaşmasının bulunduğunu dile getiren Gruevski, Makedonya'da üretilen her şeyin bütün bu devletlere gümrük ödemeden gittiğini bildirdi.

Gruevski, Makedonya'nın, eğitime çok önem verdiğini ve eğitime yönelik yatırımlar yapıldığına değindi. 

İlkokul ve ortaokulda yaptıkları yenilemelerle tamamen İngilizce eğitim verdiklerini anlatan Gruevski, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Girişimcilere her türlü desteği veriyoruz. Gençleri güçlendirip, onların girişimci olmasına katkı sağlıyoruz. Bu süre içinde ortaokulu da zorunlu hale getirdik. Bunların yüzde 90'ı üniversite eğitimine devam ediyor. Hükümetimiz, teknoloji kalkınma sanayi bölgeleri ve serbest ekonomi bölgeleri kurdu.

Buralarda çok özel şartlar var. Bu şartlarda yatırım yapılabiliyor. İlk 10 yılda kişisel vergi ödenmiyor. Kurumlar ve gelir vergisinde muaf tutuluyorlar. Burada yatırım ve üretim yapacak şirketler, gümrükten, KDV'den, hammadde vergilerinde, ithalata yönelik yaptıkları gerekli harcamalar için tamamen vergiden muaf tutuluyorlar.

Şirketlerin iş yapabilmesi için gerekli alt yapı hazır. Toplam 4 serbest bölgemiz var. Planımıza göre 7 adet daha serbest bölge açacağız. 3'ü açılma aşamasında. Ülkemizde toplam 14 serbest bölgemiz olacak. Uluslararası birçok firma Makedonya'da yatırım yapma kararı aldı. Makedonya, 10 yıl öncesinin ülkesi değil. Artık, ülkemizde çok şey değişti. Makedonya artık, bütün yatırımcıların ajandasında bulunan bir ülke oldu."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler