YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden varlığı 3 trilyon dolar mı?
Maden varlığı 3 trilyon dolar mı?
17 Haziran 2010 13:12
Afganistan Maden Bakanı, ülkesinde çıkarılmamış maden varlığının Amerika'nın tahmin ettiği miktarın 3 katı olduğunu söyledi.

Afganistan Maden Bakanı Vahidullah Şehrani, ülkesindeki ortaya çıkarılmamış maden varlığının ABD'nin tahmininin 3 katı, yani 3 trilyon dolar değerinde olabileceğini söyledi.

Şehrani, dünyanın en büyük demir cevheri yataklarından birinin bulunduğu bölgelerden Bamiyan vilayetindeki madenin çıkarılması için, yabancı yatırımcıları nasıl teşvik edebilecekleri konusunda görüşmeler yapmak üzere gelecek hafta İngiltere'ye gideceğini ifade etti.

Bakan Şehrani, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın demir, bakır, kobalt, altın ve diğer değerli madenlerin değerinin 1 trilyon doları bulabileceği yönündeki raporunun ise ihtiyatlı bir açıklama olduğunu kaydetti.

Afganistan Maden Bakanlığı, ülkedeki maden varlığını ortaya çıkarmak ve Afgan jeologların uzmanlaşması için uluslararası ortaklarla çalışıyor.

Afganistan'ın orta kesimlerinde yer alan Bamiyan vilayetinin, ülkenin diğer yerlerine göre nispeten daha güvenli olduğu bildiriliyor.

New York Times gazetesinde yayımlanan bir haberde, Amerikalı jeologlar ve Savunma Bakanlığı (Pentagon) ekiplerinin Afganistan'da, ülkeyi dünyanın en karlı madencilik merkezi haline getirebilecek büyük bir maden zenginliği keşfettikleri bildirilmişti.

Gazetenin haberinde bir Pentagon iç yazışmasında, Afganistan'ın "Lityumun Suudi Arabistan'ı" olabileceği ifadesinin yer aldığı belirtilmişti. Lityum, dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarının pillerinde kullanılıyor.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler