YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maden işletmesinde yeni dönem başlıyor
Maden işletmesinde yeni dönem başlıyor
10 Nisan 2016 07:41
İşçilik maliyetlerindeki artış sebebiyle zor günler yaşayan maden işletmelerine bekledikleri müjde geldi.

Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, linyit ve taş kömürü çıkarılan ve özel hukuk tüzel kişilerin ruhsat sahibi olarak işletilen yer altı maden işletmelerine, maliyet artışlarının karşılanması amacıyla destek verilecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 1 Ocak gecesi Zonguldak’ta gerçekleştirdiği maden ziyaretinde rödovans ve özel sektöre yönelik maliyet artışlarını karşılayacak bir düzenleme müjdesi vermişti.

Yeni düzenleme ile özel sektör ve rödovans madencilerinin maliyetlerinin karşılanması sağlanmış olacak. İşçi ücretlerinin işçilere ödenmemesi durumunda ödeme yapılıncaya kadar destek ödemesi yapılmayacağının yer aldığı yeni düzenlemede asgari ücretin işverene maliyetinin hesaplanmasında ilgili mevzuat hükümlerine göre verilen diğer destekler dikkate alınacak.

Açık ve yer altı üretim yöntemi ile faaliyette bulunulan sahalarda, açık işletmelerden üretilen kömürün yer altı üretimi olarak beyan edilmesinin veya dışarıdan kömür alındığının tespiti halinde, fazla ödenen destek tutarının 10 katı ceza tahsilatı yapılacak.

MALİYET ARTIŞI

Yapılan düzenleme ile daha önce maliyet artışları karşılanan kamunun yanında, özel sektörün de maliyet artışları karşılanmış olacak. Bakanlar Kurulu kararında, destek süresinin 5 yıl olacağı da kaydedildi.

DESTEK MÜJDESİNİ BAKAN  ALBAYRAK VERMİŞTİ

Enerji Bakan Albayrak, 1 Ocak’ta Zonguldak’ta, “İnşallah önümüzdeki dönemde özellikle özel sektör madenciliği noktasında, maliyetlerle ilgili bir çalışma yapıyoruz. İnşallah bu yasal düzenleme tüm kesimleri kapsayacak” diye müjdeyi vermişti.

 

STAR

 // Onur
Rödövansçılara teşvik yok ki!!! Sadece ruhsat sahipleri için teşvik getiriliyor. Bu haliyle dar kapsamlı ancak hayırlı uğurlu olsun....
12 Nisan 2016 22:43
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler