YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Maaşa göre taksit sınırı geliyor!
Toplam geliri 1000 lira olan bir kişi 450 liranın üstünde borçlanarak taksitlendirme yapamayacak.
Maaşa göre taksit sınırı geliyor!
16 Aralık 2013 / 11:00 Güncelleme: 16 Aralık 2013 / 15:08

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşların borçlanmalarını iyiden iyiye düşürmek ve tasarruflarını artırmak amacıyla, ikinci bir adıma daha hazırlanıyor. Bu kapsamda kredi kartlarında taksit miktarını düşürme kararı alan BDDK, ikinci adımını toplam geliri belirlemek suretiyle borçlanmaya sınırlama ile atacak.

ABD'deki oran izleniyor

BDDK'nın taksit sınırlamasına ilişkin son düzenlemesinde konut kredileri muaf tutulmuştu. Ancak Kurum, atacağı ikinci adımda konut taksitlerini de dikkate alacak. Bununla birlikte kişinin taşıt, ihtiyaç gibi tüm kredilerinin bütün taksitleri aylık maaşının belli bir kısmını aşamayacak. Bu çerçevede BDDK, ABD'de şu anda vatandaşların gelirlerinin yüzde 45'ini aşmayacak şekilde uygulanan borçlanma oranı üzerinde de duruyor. Buna göre, kişinin toplam geliri 1000 lira olduğunda BDDK'nın belirleyeceği sınır da yüzde 45 ise o kişi 450 liranın üstünde borçlanarak taksitlendirme yapamayacak. BDDK yetkilileri, söz konusu çalışmanın ABD'de krizden sonra başlatıldığına işaret ederlerken, uygulamanın adının da 'Gelire Bağıl Borçlanma' olduğunu belirttiler. Yetkililer, 'Vatandaşın geliri 1000 lira ise toplam taksitleri 450 lirayı geçmeyecek. Yoksa geri kalanı ile ne yiyecek? Örneğin; 1000 lira geliri var, 990 lira ile taksit ödüyor, 10 lira ile geçiniyor. Nasıl yaşayacak bu insan' değerlendirmesi yaptılar.

Kredi kartı aidatına üst sınır

BDDK Tüketici Yasası'nın hayata geçirilmesi ile birlikte kredi kartından masrafların karşılanması adı altında alınan ücretlerle de ilgili çalışma başlattığı belirlendi. Bu kapsamda öncelikle kredi kartı aidatları üzerinde yapılan çalışmada bankalar tarafından alınan aidatlara bir üst sınır getirilmesi kararlaştırıldı.

Taksit artışı enflasyonu tetikliyor

Taksit sayısındaki fazlalığın enflasyonu da artırdığına dikkat çeken yetkililer, şunları söyledi: 'Esnaf, bir buzdolabını 36 ay vadeli kredi kartı ile satıyor. Bu vadeden az yüzde 20 faiz var. O faiz oranını indirdiğinizde, 2 binliralık televizyon bin 600 liraya inmiş oluyor. Taksitlerdeki sınırlama, otomatikman enflasyonu da aşağı indirmeye katkı sağlayacak.'

 

YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler