YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lufthansa'dan THY açıklaması
Lufthansa'dan THY açıklaması
28 Kasım 2013 19:07
Alman havayolu şirketi Lufthansa Sözcüsü Dünhaupt, THY ile yaptıkları ortak uçuşları fazla kullanılmadığı için iptal etme kararı aldıklarını söyledi.

Alman havayolu şirketi Lufthansa Sözcüsü Aage Dünhaupt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 5 yılda hem THY hem de Lufthansa'nın faaliyetlerini çok büyüttüğünü, THY'nin halen dünyadaki en büyük ağa sahip olduğunu, dolayısıyla 5 yıl öncesinden farklı olarak, ortak uçuşların artık o kadar da önemli olmadığını söyledi.

 " THY ile yaptığımız ortak uçuşlar fazla kullanılmadığı için buna son verdik" diyen Dünhaupt,  "Lufthansa ve THY'nin ortak teşebbüsü SunExpress faaliyetlerini sürdürüyor. HemLufthansa hem  de THY Star Alliance üyesi. Dolayısıyla THY ile çalışmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Lufthansa'nın yaptığı değerlendirmelerde ortak uçuşlara talebin azaldığı, yapısal maliyetlerin oluştuğu sonucuna vardığını belirten Sözcü Dünhaupt, “code share” olarak adlandırılan ortak bilet uygulamasına son verme kararlarını yaklaşık 4 hafta önce Türk tarafına ilettiklerini söyledi.

Lufthansa sözcüsü, THY ile yaptıkları son görüşmelerinin ardından bu kararın gözden geçirilip geçirilmeyeceği sorusuna "Genel olarak konuştuk ancak farklı bir sonuç ortaya çıkmadı. Ancak şu an için biz bu kararı aldık, şu aşamada yeni görüşmeler planlanmıyor. Gelecek aylarda yeni görüşmeler olabileceği olasılığını dışlamıyorum ancak şu an için planlanan bir görüşme yok" diye konuştu.

THY ile işbirliği konusunda aldıkları ikinci kararın, Lufthansa kartına sahip yolcularının THY uçuşlarında kazandıkları millere ilişkin olduğunu belirten Sözcü Aage Dünhaupt, bundan sonra Lufthansa uçuşlarından, THY uçuşlarına göre daha fazla mil kazanılacağını belirtti.  

"Ortak uçuşların iptali ve mil hesaplamalarında yenilik dışında işbirliği konularında bir değişiklik olmadığını" belirten Lufthansa yetkilisi, değişikliklerden yolcuların fazla etkilenmeyeceğini savunurken,  "THY, Almanya’ya yapılan uçuşlarda güçlü. Lufthansa da Türkiye’ye yapılan uçuşlarda güçlü. Her iki havayolundan da yeterli arz sunmaya devam edecektir” dedi.

Sözcü Aage Dünhaupt, Lufthansa’nın geçen yıl Türkiye seferlerinde 1 milyonun üzerinde yolcu taşıdığını ve halen haftada yaklaşık 170 sefer düzenlediği bilgisini verirken, yakın gelecekte Türkiye'ye sefer sayısını artırmayı planladıklarını da açıkladı. Dünhaupt, Frankfurt ile İstanbul arasında ek seferler düzenlemeyi düşündüklerini söyledi.

Rekabette zorlanıyor mu?

Lufthansa’nın THY ile işbirliğini sınırlandırma kararının, Alman basınında “Lufthansa’nın THY ile rekabette zorlandığı” şeklinde yorumlandığının hatırlatılması üzerine Aage Dünhaupt, şöyle konuştu:

"Aslında sonuçta tüm havayolları birbirinin rakibidir. Eğer ortak bir teşebbüs söz konusu değilse, yani tüm para tek bir hesaba girmiyorsa, rekabet söz konusudur. Sonuçta hepimiz aynı yolculara hitap edebilmek için mücadele ediyoruz. Biz sürekli olarak yürütmekte olduğumuz işbirliklerini gözden geçiriyoruz ve burada da ekonomik nedenlerle karar verdik."

Lufthansa Sözcüsü Aage Dünhaupt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in geçen yıl Berlin'de yaptıkları görüşmede gündeme gelen, Lufthansa ile THY arasında ortaklık önerisi hakkında, "Bu yılın başlarında Lufthansa ile THY arasında çok daha yakın işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı.  Ancak bu görüşmelerden sonuç çıkmadı. Çünkü THY ile daha güçlü işbirliği için kazan-kazan koşulları henüz oluşmadı" dedi.

 

İHA

19:47
 // Oktay D
Ey Lufthansa;Laf salatasını bırak gercegi söyle,THY cogunuzu hizmet/ürün ve uçuş kalitesiyle korkutmaya başladı;itiraf edin!!!...
28 Kasım 2013 19:47
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler