YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
LPG'ye neden zam yapıldı?
LPG'ye neden zam yapıldı?
04 Aralık 2013 01:30
LPG fiyatlarına yapılan 30 kuruşluk rekor zammın nedeni belli oldu. İşte fiyat artışındaki neden?

LPG fiyatlarına bugün yapılan şok zammın arkasından Suudi Arabistan çıktı. Sektör yetkililerinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, Suudi Arabistan'ın devlet şirketi Saudi Aramco'nun LPG'nin hammaddeleri olan propan ve bütan fiyatlarını Aralık itibariyle sert şekilde yükseltmesinin ardından Türkiye'deki dağıtımcılar da LPG fiyatlarına büyük bir zam yaptı.

Saudi Aramco, Aralık kontratlarında propan fiyatını ton başına 225 dolar artırarak 1,100 dolara, bütan fiyatını ise ton başına 310 dolar artırarak 1,225 dolara çıkarttı. Bu durum Akdeniz çanağındaki tüm LPG ihracatçılarının da fiyatlarını yükseltmesine neden oldu.

Bir sektör yetkilisi, söz konusu artışın Türkiye'deki tüketicilere yansımasının da şirketlere göre farklılık arz etmekle birlikte, 12 litrelik tüpte 7 TL, otogazın litresinde ise 30 kuruş zam anlamına geleceğini söyledi.

Aynı yetkili, "Artış Suudi Arabistan'ın beklenmedik bir oranda zam yapmasından kaynaklanıyor. Bu zam da tüm Akdeniz piyasasındaki fiyatları tetikledi" dedi.

Türkiye LPG piyasasının hammadde alım fiyatı açısından Cezayir'in Sonatrach firmasının fiyatlarını dikkate aldığını belirten yetkili, "Bu fiyat da kartel konumundaki Suudi Arabistan'ın fiyatını artırması nedeniyle yüzde 27 oranında yükseldi" dedi.

Türkiye, LPG'yi ağırlıklı olarak Cezayir'den ithal ediyor.

Enerji Bakanı Taner Yıldız da EPDK'nın kuruluş yıldönümü toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine "LPG zammı serbest piyasa mekanizması içinde gerçekleşti" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler