YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lodos hamsiyi vurdu
Lodos hamsiyi vurdu
07 Aralık 2015 15:52
Eskişehir'deki balıkçılar, lodos nedeniyle teknelerin ava çıkamadığını, bunun sonucu hamsi fiyatında yaklaşık yüzde 50'lik bir artış olduğunu belirttiler.

Balık sezonunun açılmasından sonra 15 TL'ye kadar artan hamsi fiyatları, Karadeniz Bölgesi'nde hamsinin çıkmasıyla 7 L'ye kadar inmişti. Balıkçı teknelerinin lodos nedeniyle çok fazla denize açılamaması ve çok fazla balık avlayamaması özellikle hamsi fiyatlarını arttırdı.

Taşbaşı Balıkçılar Çarşısı'nda esnaflık yapan Akbaş, herkesin protein deposu olan balığı sık sık tüketmesini tavsiye etti.

Bu kış günlerinde tavuk ve kırmızı et yerine daha çok balığın tüketilmesini gerektiğini ifade eden Akbaş, "Lodos nedeniyle balıkçılar açılamıyor. Ava çıkamayınca da balık olmuyor. Bu durum diğer balıklara etki etmese de hamsinin fiyatını arttı. Önceden 7 TL'ye sattığımız hamsiyi şimdi 10 TL'den satıyoruz. Bu sene de 7'TL'den aşağı düşeceğini zannetmiyorum. Fiyatlar düşsün ki vatandaşlar balık yesin. İçinde bulunduğumuz kış aylarında çok faydalı bir besin" dedi.

Balıkçı Akbaş ayrıca işlerinin güzel olduğunu, vatandaşların balığa adeta akın ettiğini söyledi. Müşterilerin en çok hamsiyi tercih ettiklerini aktaran Akbaş, nedeninin ise iri olmasından kaynaklandığı belirtti. 

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler