YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lisansı iptal edilebilir
TÜBİTAK, ele geçirilen sıvının ulusal marker'ı ölçen cihazları yanıltan bir boya içerdiğini belirledi
Lisansı iptal edilebilir
16 Ekim 2009 / 09:30 Güncelleme: 16 Ekim 2009 / 11:19

 Maliye'nin, Doğan Yayın Holding'e kestiği 4.8 milyar liralık vergi cezasıyla sıkıntılı günler geçiren Aydın Doğan'a bir kötü haber de POAŞ'tan geldi. Petrol Ofisi'nin Hatay'daki depolarında kaçak akaryakıtı engellemek için kullanılan ulusal marker'ı ölçen cihazı yanıltan bir sıvı bulundu.

Petrol Ofisi AŞ’nin (POAŞ) Hatay’daki depolarında 11 Haziran’da ele geçirilen 1 litrelik cam şişe içindeki mavi renkli sıvı, Ankara’yı alarma geçirdi. TÜBİTAK’a göre menşei belirsiz bu madde, akaryakıta yüksek miktarda eklenmesi durumunda ulusal marker özelliği gösteriyor. Olayın gelişimi şöyle oldu. Hatay İl Emniyet ekipleri, bulunan sıvıyı EPDK’ya gönderdi. EPDK da sıvının özelliğinin analiz edilmesi için TÜBİTAK’a yolladı. 15 Haziran’da EPDK-EGM 022940 mühür numaralı cam şişe içine depolardan alınan numune TÜBİTAK’a gönderildi. TÜBİTAK da, 17 Temmuz’da ilgili sıvıya ait analizi tamamlayarak tespitleri B.02.TBT5.0112.00.181.06.03- 1928 sayılı raporuna yansıttı. Rapordaki en önemli tespit sıvının, marker’ı ölçmeye yarayan saha kontrol cihazlarını yanılttığı oldu. Diğer bir deyişle ürün, bir çeşit ‘sahte marker’ çıktı. Bu durumda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, raporları değerlendirip POAŞ’ın akaryakıt dağıtım lisans iptaline kadar varabilecek ceza öngörebilecek.

POAŞ’TAN ‘SIVI ALKOLDÜR’ SAVUNMASI

Akaryakıtta yıllık 3-4 milyar dolarlık vergi kaybının önüne geçmek üzere ‘ulusal marker’ (işaretleyici) uygulamasına geçildi. TÜBİTAK tarafından geliştirilen ulusal marker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) öngördüğü koşullarda ve miktarda, akaryakıta ekleniyor. Marker, kaçak ile kayıtlı akaryakıtın birbirinden ayırt edilmesine yardımcı oluyor.

ALKOL KALINTISI BULUNMADI

Rafineri ve dağıtım şirketleri, ulusal marker’ı, akaryakıta enjeksiyon sistemiyle püskürterek ekliyor. POAŞ yetkilileri, ulusal marker enjeksiyon cihazı içinde bulunan söz konusu maddenin, cihazı süpürme  sırasındakullanılan alkol ya da akaryakıt kalıntısı  olabileceğini öne  sürdü. Bu savunmaya rağmen TÜBİTAK söz konusu maddede, alkol kalıntısına rastlanmadığına işaret etti. TÜBİTAK, POAŞ tesislerinde ele geçirilen ürünün, kaçakla mücadele için geliştirilen akaryakıttaki ulusal marker’ı  ölçen cihazları yanıltan boyaiçerdiğini belirledi. TÜBİTAK,  bu maddenin akaryakıta yüksek miktarda eklenmesi durumunda ulusal marker özelliği göstererek, akaryakıtta yeterli marker olup olmadığını ölçen saha kontrol cihazlarını yanılttığını ortaya koydu.

TÜBİTAK: Bu sıvı marker’ı yanıltır

TÜBİTAK’ın konuya ilişkin hazırladığı raporunun sonuç  kısmında “menşei belirsiz sıvı” ile ilgili şöyle denildi: “1-EPDK-EGM 022940 mühür numaralı cam şişe içindeki menşei belirsiz numune içinde; mineral yağ, motorin, benzin, eski ulusal marker bileşenlerinden  birisi ve ulusal marker saha kontrol cihazlarını yanıltmayayönelik yanıltıcı boya içermekte, analiz edilen menşei  belirsiz sıvı numunesi akaryakıta yüksek miktarda ilave edilmesi durumunda (104 ppm) ulusal marker özelliği göstererek saha kontrol cihazlarını yanıltmaktadır. Ancak, bu tür yanıltma çalışmaları ulusal marker referans cihazları ile güvenli olarak tespit edilebilmektedir. 2-Petrol Ofis AŞ yetkilileri, ulusal marker enjeksiyon cihazı içinde bulunan maddenin cihazı süpürme işleminde kullanılan alkol veya akaryakıt kalıntısı olabileceğinin savı, TÜBİTAK MAM 17 Temmuz 2009 tarih ve 12777 sayılı yazı ekinde sunulmuş raporu ile uyumlu olmadığı bilimsel verilerle teyit edilmiştir.”

Gazete Habertürk

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler