YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Limon ve domateste yüksek fiyata denetim
Limon ve domateste yüksek fiyata denetim
27 Ağustos 2015 03:24
Son günlerde el yakan domates ve limon fiyatları, Rekabet Kurumu’nun takibine girdi. Patateste olduğu gibi domates ve limonla ilgili de rekabet ihlali tespit edilmesi durumunda, Kurum’un soruşturma başlatacağı belirtildi.

Geçtiğimiz aylarda spekülatörlerin fiyatını yükselttiği patatesin ardından limon ve domates fiyatlarına da denetim geliyor. Üreticinin elinden birkaç kuruşa alınması rağmen yüksek fiyatlarla satışa sunulan limon ve domatesteki fiyat gelişmeleri rekabet merceği altına alınıyor. Son günlerde el yakan domates ve limon fiyatlarını gündemine alan ekonomi yönetimi hem vatandaşın mağdur olmaması hem de enflasyonun dizginlenmesi adına konuyu yakından takip ediyor.

Edinilen bilgilere göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gelen tüketici şikayetleri üzerine konu Rekabet Kurul’un da gündemine geliyor. Kurul, rekabete aykırı uygulamalar tespit etmesi halinde ön araştırma veya soruşturma açaçak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli yürütülen çalışmalarda tüketicinin yanı sıra üreticinin de korunması formülü üzerinde duruluyor. Tarlada üreticiden 20-30 kuruşa alınan domatesin satış fiyatı markette 2 Türk Lirası’nı aşarken, üreticiden 50 kuruşa alınan limonun fiyatı ise 8-10 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Türkiye’de mevsimsel olarak gıda fiyatlarında artışlar yaşanabildiğine dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Rekabet Kurumu’nun gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. Üst düzey Bakanlık yetkilisi “Rekabet Kurumu kendi sorumluluk alanına giren konularda Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un kendisine verdiği görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yerine getiriyor. Herhangi bir ürünün fiyatındaki artış ya da inişin Rekabet Kanunu kapsamına girebilmesi için fiyatlardaki değişikliğin ilgili piyasada hakim durumda olan bir firma ya da bir araya gelen birden fazla teşebbüs tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakılıyor” dedi.

Patatesteki yöntem izlenecek

Son dönemde fiyatları hızla artan limon ve domatesteki fiyat hareketlerinin günlük olarak takip edildiğini aktaran Bakanlık yetkilisi, “Fiyat hareketleriyle ilgili yapılan başvurularda Rekabet Kanunu ihlallerini ortaya çıkarmak için bilgi eksikliği piyasalarda tespit yapılmasını güçleştiriyor. Ancak yine de Rekabet Kurumu, patateste olduğu gibi gelen her başvuruyu en kısa sürede değerlendiriyor. Limon ve domateste de benzer bir uygulama yöntemi izlenecek” diye konuştu.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler