YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Limon altın çağını yaşıyor
Limon altın çağını yaşıyor
19 Temmuz 2014 13:09
Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Şahin, kentte limon fiyatlarının son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığını söyledi.

Türkiye limon ihtiyacının yüzde 65'inin Mersin'den karşılandığını belirten Ahmet Şahin, Kapadokya bölgesinde bulunan yatak limonun sandığının 90 liraya kadar çıktığını kaydetti.

Bunun son 20 yılın en yüksek fiyatları olduğunu kaydeden Şahin, "Limon altın çağını yaşıyor. Yatak limon kilosu 5 liradan alıcı buluyor. Mersinli limon üreticilerinin bu yıl yüzü güldü. Mersin'de yılda 600 bin ton limon üretimi yapılmaktadır. Bu limonların 300 bin tonu işlenip sandıklandıktan sonra Kapadokya ve Ürgüp bölgelerinde bulunan soğuk hava depolarına götürülerek yaz aylarında piyasaya sürülmektedir" dedi.

1 milyon sandık limon var

Soğuk hava depolarında şu anda 1 milyon sandığa yakın yatak limon bulunduğunu ifade eden Şahin, "Bu limonlar büyük şirketler tarafından alınmaya başlandı. Limon rekoltesinin az olması, çürümenin yüksek oranda olması ve Mersin limonunun kaliteli olması fiyatta yükselişe neden oldu. Limon üreticilerimiz şu anki fiyatlardan çok memnun" diye konuştu.

Teşvikler devam etsin

Ekonomi Bakanlığı tarafından her yıl verilen teşvikinin bu yıl da verilmesini isteyen Şahin şunları söyledi:

"Bu fiyatlar insanları yanıltmasın. Teşvikler verilmezse, rekolte de yüksek olursa gelecek yıl limon fiyatları yine düşer. Üreticilerimiz bir yıllığına yüzleri gülmesini istemiyorlar. Bu durumun devamlılığını bekliyorlar. Umarız teşvikler devam eder ve limon üreticileri önümüzdeki yıllarda da emeğinin karşılığını alır."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler