YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Lahmacuna 'kıyma' ayarı geldi
Lahmacuna 'kıyma' ayarı geldi
20 Ocak 2015 11:54
Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden lahmacuna Türk Standartları Enstitüsünce (TSE) getirilen "protein kriterleri"nin, lahmacundaki et oranını yükselteceği bildirildi.

Türkiye Lokantacılar, Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulama ile vatandaşın lahmacundaki kıymanın lezzetini daha iyi alacağını söyledi. 

Esnaf olarak her zaman doğrunun yanında olduklarını belirten Yenice, şöyle konuştu:

"TSE'nin uygulamasını gayet yerinde buluyoruz. Tüketici lehine olan her şeyi destekliyoruz. Artık herkes kafasına göre lahmacun yapamayacak. Belirli standartlar çerçevesinde lahmacun yapılarak tüketiciye sunulacak. Uygulama sağlık açısından da önemli. Etin sağlığa hiçbir zararı olmaz. Bu karar da mutlaka insan sağlığı açısından alınmıştır." 

Yenice, uygulamanın hayata geçmesiyle gerekli denetimlerin yapılmasının da önemine değindi.

"Uygulama fiyatı etkilemez"

Kırklareli'nde 40 yıllık lahmacun satan Fatih Pişkin ise uygulamayı beğendiklerini söyledi. Vatandaşında uygulamadan memnun olacağına inandığını belirten Pişkin, şimdiye kadar esnafın kıymayı lahmacuna el ayarına göre koyduğuna işaret etti.

Uygulamada geç kalındığını dile getiren Pişkin, "Uygulama fiyatı etkilemez. Tüketici hem ucuz hem bol bol kıyma tüketmiş olacak. Uygulama herkese hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Vatandaşlardan Bahadır Ekberoğlu da lahmacunda et oranının artmasına sevindiklerini kaydetti. 

TSE tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde, lahmacundaki protein oranı yüzde 4'ten 6'ya yükseltilecek. Buna tekabül eden et oranı da yüzde 25'ten yüzde 35'e yükselecek.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler