YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuzey Irak'taki yabancı firmaların yarısı Türklerin
Kuzey Irak'taki yabancı firmaların yarısı Türklerin
11 Nisan 2013 14:39
Türkiye'yi dünyaya açılan kapı olarak gören Irak Kürt Bölgesel Yönetimi idaresindeki yabancı menşeli 2 bin 296 firmanın bin 148'ini Türk firmaları oluşturuyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi(IKBY) idaresindeki Erbil, Süleymaniye, Duhok'ta kurulan ve resmi tescil işlemleri tamamlanan bin 85 Türk firması bulunuyor.

Tescil işlemleri tamamlanan 78 ülke menşeli toplam 2 bin 296 yabancı firmanın yüzde 47,87'sini Türk firmaları meydana getiriyor.

Irak ile 4 yıl önce yapılan ticaret hacmi 4 milyar dolarken geçen yıl itibariyle 12 milyar dolara yükseldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Şirket Tescili Müdürü Dilzar Selim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede faaliyet gösteren yerel firma sayısının bugün itibarıyla 14 bin 972, yabancı firma sayısının 2 bin 296 olduğunu söyledi.

Yabancı firmaların bin 148'inin Türk firması olduğunu kaydeden Selim, ''Bu sayı yabancı firmaların yüzde 47,87'lik kısmını teşkil ediyor. Bu da neredeyse yabancı kayıtlı firmaların yarısı anlamına gelmektedir. Türk firmalardan sonra İran ikinci sırada yer alıyor. Daha sonra ABD, Ürdün, Lübnan ve Birleşik Arap Emirlikleri geliyor'' dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler