YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcularda altın bitti!
Kuyumcularda altın bitti!
16 Nisan 2013 16:46
Altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşün ardından, kuyumcularda çeyrek, yarım ve tam altın stokları tükendi.

Altının son iki yılın en büyük düşüşünü yaşaması, altına olan talebi arttırdı. Altındaki düşüşün devam etmesi nedeniyle birçok kişi, yatırım amaçlı olarak çeyrek, yarım ve tam altına yöneldi. Aşırı talep dolayısıyla, kuyumcuların elindeki çeyrek, yarım ve tam altınlar da bitti.

Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, uzun bir aradan sonra altın fiyatlarının yüzde 20-25 oranında değer kaybettiğini vurgulayarak, altının gramının şu an yaklaşık 80 lira civarında seyrettiğini belirtti. Altındaki düşüşe bağlı olarak halkın öncelik verdiği çeyrek, yarım ve tüm altın fiyatlarının da ciddi anlamda gerileme gösterdiğini aktaran Başman, daha sonra şöyle devam etti:

"Haliyle tasarrufçularımız, yatırım için lira talepleri bir kez daha grafiği yukarıya çekti. Doğal olarak da arzın yeterli olmaması ve ani bir talep patlaması, müşterilerimizin taleplerine olumsuz cevap vermemize yol açtı. Bu nedenle piyasada lira bulunmaması geçici bir sıkıntı. Şu birkaç gün içinde darphaneden yeni altınlar gelecek ve piyasanın ihtiyacını karşılayacak. Altının gramı 2011’in yaz aylarında 107 liraydı ve o dönemlerde çeyrek altın da 180 liraydı. Bugünün rakamlarıyla kıyaslayacak olursak, yaklaşık 40 lira 45 lira civarında bir değer kaybı söz konusu. Bu da halkımızın yatırım yönündeki düşüncelerini altına yönlendirdi. Dolayısıyla yoğun bir talep yarattığı için piyasada halkımızın taleplerini maalesef karşılayamıyoruz."

"Kuyumcu, altın saklamaz"

Müşteri talebini karşılama yönünden hafta başından beri ciddi anlamda sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başman, kuyumcuların fiyattaki düşüş nedeniyle çeyrek, yarım ve tam altını saklayarak satışları durdurduğu yönündeki eleştirilere de şu sözlerle cevap verdi:

“1980'li yıllardan önce yağın, benzinin, şekerin belli zamanlarda piyasadan çekilmesi ve karaborsa satılması ya da zam beklentilerinde olduğu gibi ‘altını satmıyorlar, saklıyorlar, kaldırdılar’ yönünde bir düşünce oluştu. Bu düşünceler yanlış. Eğer biz yarım altın, çeyrek altın satmayacaksak, bileziği niye satıyoruz? Kolyeyi, küpeyi niye satıyoruz? Onlar da altın zaten. Böyle bir şey yok, aksine elimizde olmadığı için satamıyoruz. Bu da bir ticarettir. Biz bu ürünü sattığımız zaman tekrar yerine koyabilme imkanımız olduğu için, bunu tezgah altında saklamamız ya da müşteri sorduğu halde yok dememiz ne esnaf etiğine, ne esnaf ahlakına, ne de ticari mantığa uyar.”

Kuyumcu Serdal Evran ise, düşüşten dolayı insanların elindeki bütün parayı altına bağlamak istediklerini kaydederek, “Bundan dolayı, piyasada talep var ama ürün yok” diye konuştu.

İHA

17:30
 // Altının altın günleri
Altın hala altın günlerinin zirvesini yaşıyor. Spekülasyonlar olmasaydı altının reel gram fiyatı 35 ila 40 tl ler civarında gezinmesi gerekirdi. Hayat normale döndükçe altın dahada ucuzlayacaktır. Geçenyaz trhaber de 2013 yılında altın daha çok pahallı olacak diye haber çıkmıştı. Haber yorumuna, aksine altında sert çok düşüşler olacağını, spekülatörlerin bu sert düşüşü engellemek için bu haberi yaptığını yazmıştım. Demem o ki, gaza gelmeyin, altın daha da düşecek. 2014 kışın da da dibe vuracak....
16 Nisan 2013 17:30
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler