YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuyumcular taksit yasağını böyle deldi
Kuyum ve telefon mağazaları taksit engeline 'sanal şifre'yle çare buldu. Uyanık şirketler, altına halı faturası keserek taksit yapıyor
Kuyumcular taksit yasağını böyle deldi
25 Şubat 2014 / 08:16 Güncelleme: 25 Şubat 2014 / 11:18

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kuyum ürünlerinde kredi kartı taksidini sıfırlaması 'sanal şifreyle' devre dışı kalıyor. Taksit yasağıyla satışları yüzde 60 oranında düşen kuyumcular, çareyi merdiven altı kredi kartı komisyonculuğu yapan şirketlerle iş birliğinde buldu.

Sanal kart çekimlerinin ağırlık kazandıgı sistemde, altın satışları yine sanal bir şifreyle taksitlendiriliyor. Sadece taksit yapmak için kurulan bu şirketler, kuyumculara komisyon oranlarının bulunduğu listeleri dağıtıyor. Türkiye'nin her tarafına yayılan fırsatçılar, son dönemde komisyon ücretlerine de zam yaptı. 

Dürüst satıcı yandı

Cari açıgı bitirmek ve POS tefeciliğini önlemek için başlatılan uygulama, yasağa uyan dürüst satıcıyı da etkiledi. Yasağın etrafından dolanmayı tercih edenlerin sayısı ise hiç de az değil.

Hemen her gün bir şirketten broşür geldigini belirten kuyumcular, meslektaşları arasında kuyum, halı, mobilya ya da beyaz eşya satmak üzere sirket kuranların sayısının arttıgını belirtiyor.

Kart taksidine getirilen yasak sonrası giderek yayılan sanal sistem ise söyle işliyor:

Mağazalara dağıtılan broşürlerde sadece bir kredi kartı için fiziki post makinesi kullanıldığı dikkat çekiyor. Diğer kartların karsısında ise 'sanal çekim, cep telefonuna şifre gelmektedir' uyarısı bulunuyor. Yani kuyumcu altını satıyor. Telefonla komisyoncu firmaya bilgileri veriyor, şirket de sanal çekim için sistem üzerinden taksitlendirmeyi yapıyor. Bu tür satışlarda taksit için yüzde 8'den 9'a kadar komisyon alınıyor. Ancak tek çekim yaparsanız oran yüzde 2.5 oluyor. 

Kuyumcular beyaz eşyacı oluyor!

Sistemdeki yasağı delmek için yeni kurulan şirket sayısında anormal bir artış bekleniyor. Kuyumcu ya da komisyoncular yeni şirket kurarak iştigal alanları kısmına kuyum, beyaz eşya, tekstil, saat, kozmetik gibi taksitlendirilebilir ürünleri yazıyor. Böylece altın satışı halı ya da buzdolabı gibi gösteriliyor.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler