YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuveyt Türk sermayesi geliyor!
Kuveyt Türk sermayesi geliyor!
Kuveyt Türk sermayesi geliyor!
04 Nisan 2008 / 19:03 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2007'nin her anlamda başarılı bir yıl olduğunu, banka tarihinde rekor bir karlılığa ulaştıklarını söyledi. 2008 yılında yüzde 50 büyüme hedeflediklerini aktaran Uyan, banka ortaklarının sermayeyi 500 milyon YTL arttırma kararı aldığını, bunun da Türkiye'ye güvenin göstergesi olduğunu kaydetti.


“Kuveyt Türk’ün 2007 Yılı Mali Performansı ve 2008 Yılı Projeksiyonları” nın açıklandığı basın toplantısı, Genel Müdür Ufuk Uyan ve üst düzey yönetiminin katılımı ile 02 Nisan 2008 Çarşamba günü, Çırağan Palace Kempinski’ de gerçekleştirildi.


Genel Müdür Yardımcıları, Süleyman Karakaya, İrfan Yılmaz, Bilal Sayın, Ahmet Albayrak, Murat Çetinkaya; ile Denetim ve Risk Başkanı H.Cevdet Yılmaz’ ın da hazır bulunduğu toplantıda, Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş, ‘nin yıl sonu karı 74 milyon 123 bin YTL olarak açıklandı.


Ufuk Uyan, özellikle geçtiğimiz yıla göre yüzde 109 oranında performans artışına bağlı olarak gerçekleşen net kar artışına da değindi. Kuveyt Türk’ün bankacılık ve finans sektöründeki istikrarına vurgu yaparak,  kurumun aktif toplamının 3 milyar 868 milyon YTL olduğunu ve net kredilerin de yüzde 28 artışla 3 milyar 160 bin YTL olarak gerçekleştiğini belirtti.


Dünyada yaşanan global kriz ve Türkiye'deki siyasal belirsizliğin Kuveyt Türk'ü nasıl etkileyeceği yönündeki bir soru üzerine Uyan, bu süreçten etkilenmelerinin kaçınılmaz olduğunu anlattı. Körfez ortaklı bir katılım bankası olduklarını hatırlatan Uyan, bankanın yönetim kurulunun sermayeyi 500 milyon YTL arttırdığını kaydetti. Uyan, "Büyüme politikalarımız devam ediyor" dedi.
Toplantıda, geçtiğimiz yıl yüzde 32 büyüme kaydeden Kuveyt Türk Katılım Bankası’ nın, 2008 yılı büyüme hedefinin yüzde 59 olduğu ve yılsonunda yüzde 74 oranında net kar artışı hedeflendiği belirtildi.


Kuveyt Türk Yönetim Kurulu 260 milyon YTL olan sermayesini, 40 milyon YTL’ye iç kaynaklardan ve 200 milyon YTL’ si de nakit olmak üzere, toplam 500 milyon YTL yükseltme kararı aldığı toplantıda açıklanan kararlar arasında yer aldı.


 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler