YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuşbaşı kıyma 6 lira ucuzladı
Kuşbaşı kıyma 6 lira ucuzladı
17 Ocak 2011 13:11
Tarım Bakanlığı, canlı hayvan ithalatı öncesi 24 lira olan kıymanın kilosunun 19 liraya gerilediğini açıkladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, ithalat öncesi ortalama market fiyatı 24 lira olan kıymanın 15 Ocak itibariyle 19 liraya gerilediğini, kuşbaşının ise 6 lira ucuzladığını belirtti.

Bakanlık yazılı bir açıklama yaparak, Ankara Ticaret Odası'nın et ithalatının fiyatları sadece 29 kuruş düşürdüğü bilgisinin gerçeği yansıtmadığını kaydetti. İstatistik Kurumu'nun bir önceki ayın fiyatlarını esas aldığına işaret eden Tarım Bakanlığı, kendisinin üretici ve tüketici fiyatlarını günlük takip ettiğini vurguladı. Son 9 ayda et fiyatlarında çok belirgin bir düşüş yaşandığını ileri süren bakanlık, şunları ifade etti:

"Bu çerçevede et ithalat kararının açıklandığı 26 Nisan 2010 tarihinde üretici karkas fiyatı 16,46 TL / kg iken, 15 Ocak 2010 tarihinde illerden alınan borsa karkas et üretici fiyatı 13,5 TL / kg'a kadar düşmüştür. Yine, ithalat kararının alındığı Nisan 2010 tarihinde, kıymanın kilogram ortalama fiyatı 24,64 TL, kuşbaşı fiyatı ise 27,09 TL iken; 16 Ocak itibariyle Ankara'da en fazla et satışı gerçekleştiren 9 markete ait ortalama kıyma fiyatı 19 TL / kg, kuşbaşı fiyatı ise 21 TL / kg olarak gerçekleşmiştir."

İnek sayılarının düştüğü yönündeki ifadelerin de doğru olmadığına işaret eden bakanlık, "2002 yılında büyükbaş hayvan varlığı 9,8 milyon baş iken, 2009 yılında bu varlık 10,8 milyon başa ulaşmıştır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak hayvancılık sektörüne son yıllarda verdiğimiz çok çeşitli destekler ile yurdumuzun hemen her bölgesinde, içinde en az 50 hayvan bulunduran 20 bin yeni işletme kurulmuştur." ifadelerini kullandı.

Et fiyatlarında piyasanın durağanlaştığı kaydedilen açıklamada, "Buna rağmen, ucuza temin edilmiş etleri, bir fırsatçı refleksiyle pahalı satan kimi işletmeler için Bakanlığımızın dikkati ve etkinliğinin yanı sıra vatandaşlarımızın tüketicilikten gelen güçlerini kullanmaları da spekülasyonların önünün kesilmesinde etkin bir işlev görecektir." denildi.

Cihan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler