YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurul gecelelik faiz oranını yüzde 10.05'e indirdi
Kurul gecelelik faiz oranını yüzde 10.05'e indirdi
Kurul gecelelik faiz oranını yüzde 10.05'e indirdi
19 Mart 2009 / 20:23 Güncelleme: 19 Mart 2009 / 00:00

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sona erdi. Kurul Gecelik faiz oranlarını yüzde 10.5'e indirdi.


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Bankanın uyguladığı kısa vadeli faiz oranlarını 1 puan indirdi.


Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre Banka, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 11,50'den yüzde 10,50'ye, borç verme faiz oranını da yüzde 14'den yüzde 13'e çekti.


Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,5'den yüzde 6,5'e, borç verme faiz oranı ise yüzde 17'den yüzde 16'ya düşürüldü.


Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da yüzde 13'den yüzde 12'ye indirildi.


PARA POLİTİKASI KURULU AÇIKLAMASI


Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın sürdüğüne işaret edilen Para Politikası Kurulu açıklamasında, uluslararası kredi piyasalarındaki sorunların devam ettiği ve küresel büyümeye ilişkin tahminlerin aşağı yönlü güncellendiğine dikkati çekildi.


Bu çerçevede iktisadi faaliyetteki toparlanmanın zaman alacağı ve enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların süreceğinin düşünüldüğü belirtilen açıklamada, ayrıca, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki birikimli düşüşlerin enflasyon üzerindeki olumlu etkilerinin devam ettiği, enflasyonun, Mart ayında işlenmemiş gıda fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle geçici olarak yükselebileceği, sonrasında ise düşüş eğilimine geri döneceğinin tahmin edildiği kaydedildi.


Açıklamada, şöyle denildi:


''Kurul, gerçekleştirilen faiz indirimlerinin 2009 yılı sonunda enflasyonun hedefin belirgin olarak altında gerçekleşme olasılığını azalttığını düşünmektedir. Buna rağmen, finansal koşullardaki ek sıkılığın kısmen devam etmesi ve küresel finans piyasalarındaki sorunların reel ekonomi üzerindeki etkilerinin boyutuna ilişkin belirsizliklerin halen yüksek seviyede seyretmesi, aşağı yönlü risklerin tamamıyla ortadan kalkmadığına işaret etmektedir.


Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlama temel amacı ile çelişmemek kaydıyla, uluslararası piyasalardaki sorunların ekonomimiz üzerindeki etkilerini sınırlamak için üzerine düşen tedbirleri almaya devam edecektir. Kurul, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği ve şartlara bağlı olarak para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca bir süre korumasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.


Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul;un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.''


Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti sekiz iş günü içinde yayımlanacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler