YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurlardaki artış müteahhitlik sektörünü vuruyor
Kurlardaki artış müteahhitlik sektörünü vuruyor
27 Ağustos 2015 10:33
7 Haziran seçim öncesi yavaş yavaş artmaya başlayan döviz kurları, özellikle son günlerde hükümetin kurulma ihtimalinin ortadan kalkması ile “Anayasal Hukuk” gereği zorlamalı bir seçime gidilmesi dövizdeki artışı anormal bir seviyeye ulaştırmıştır.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Müteahhitleri Meclis Başkanı Sayın Tahir Tellioğlu; son günlerde artan döviz inşaat kurlarının sektörü üzerinde olumsuz etki yarattığını ve sektörü iflasa sürüklemekte olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili basın bildirisi yayımlayan Tellioğlu; Ülkemizde çok şükür yıllardır tek hanenin 1-2 puan altında veya üstünde gerçekleşen enflasyon artışlarını dikkate aldığımızda inşaat ve müteahhitlik sektör karının ortalama yüzde 15-25 oranında olduğunu, dövizdeki son dalgalanmalarla artışın yüzde 25 civarına yükseldiğini, bunun da sektörün ortalama karından 10 puan daha fazla maliyet getirdiğini söyledi. 

Hükümetten talebimiz...

“Böyle bir durumu sektörün reel işleyişi açısından kaldırması mümkün değildir. Hele ki bazı iş ve imalat paylarının yüzde 90’lara kadar dövize dayalı hammadde ve çelik ürünleri olduğunu dikkate aldığımızda sektör adeta iflasa sürüklenmektedir.” diyen Tellioğlu, şunları kaydetti: “Bu duruma karşılık hükümetten talebimiz; acilen,  derhal kamu müteahhitlerine yönelik dövizdeki artış payı kadar, Bakanlar Kurulu’ndan fiyat farkı kararnamesiyle sektörün zararı maliyet dengesi açısından karşılanmalıdır. Yine özel sektör inşaat müteahhitleri; özellikle zorlamalı seçim takviminden dolayı piyasanın kısıtlanması, konut kredi faizlerinin artışı gibi sebepler neticesinde adeta duran, kilitlenen bir sektörün dövizdeki kur artışları nedeniyle zam yapması mümkün değildir. Özel sektöre yönelik de hükümetimiz inşaat malzemelerindeki KDV oranını yüzde 18’den, geçici bir süre ile yüzde 1’e indirerek sektörün nefes almasını sağlamalıdır. Bütün bu taleplerimiz her ne kadar sektör adına bir hak talebi ise de aynı zamanda ülkemiz ekonomisinin istihdam ve katma değer yükünü taşıyan birinci lokomotif sektör olarak korumak, istihdam ve ekonomik dengelerin bozulmaması, iflasların önüne geçilmesi açısından bu kararların alınması zaruri gerekliliktir.” 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler