YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel piyasalar haftaya pozitif başlıyor
Küresel piyasalar haftaya pozitif başlıyor
13 Ocak 2014 09:18
Küresel piyasalar, geçen haftanın son işlem gününde açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin düşük kalmasının ardından parasal genişlemeye yönelik iyimserlikle bu haftaya pozitif başlıyor.

ABD'de cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin 74 bin artış kaydederek beklentilerin çok altında kalması, piyasalarda ABD Merkez Bankasının (Fed) parasal genişlemede sınırlama adımlarına bu ay da devam edeceği beklentilerini azalttı, dolar ve faizler düşüşe geçti. New York borsasında ise dar bantta dalgalı bir seyir izleyen Dow Jones endeksi haftayı yüzde 0,05 düşüşle 16.437 puandan tamamladı, işsizlik verilerine daha duyarlı hareket eden S&P 500 endeksi ise yüzde 0,23 oranında yükseliş kaydetti. Analistler, bu hafta ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini belirtiyor.

Avrupa hisse senedi piyasalarının ABD verisi sonrasında dolar ve faizlerin gerilemesiyle güçlendikleri görüldü. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,55 oranında yükselişle 9.473 puandan tamamladı, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,60, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,55 oranında değer kazandı.

Yurtiçinde ise ABD verisinin ardından dolar/TL paritesi cuma günü analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 2,1650 seviyesine geriledikten sonra bugün de güne bankalararası piyasada 2,1630 - 2,1690 aralığında yatay bir seyirle başladı. Analistler, geçen haftayı 68.000 puan sınırında kapatan BIST 100 endeksinin, 68.700-69.000 aralığının direnç olarak güçlendiğini, bu seviye üzerinde kapanışlar yapmadan kısa vadede de olsa yükseliş trendinden bahsetmenin mümkün olmadığını kaydediyor. Analistler, bu hafta ABD verileri ile yurtiçinde yarın açıklanacak cari işlemler açığı ve çarşamba günü açıklanacak işsizlik verilerinin takip edileceğini de belirtiyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler