YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel piyasalar Fed'in "sabr"ını fiyatlamaya çalışıyor
Küresel piyasalar Fed'in "sabr"ını fiyatlamaya çalışıyor
18 Aralık 2014 09:27
Fed, dün akşam faizlerde değişiklik yapmazken, faiz artırımı konusunda "sabırlı" olunacağını ve bunun daha önce kullanılan "kayda değer süre" ifadesiyle uyumlu olduğu bildirildi.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) karar metninde "faiz artırımı konusunda sabırlı olunacağı" söylemini fiyatlamaya çalışırken, açıklamaların ardından ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,13 seviyelerinde dengelendi.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) dün akşam açıkladığı bildiride ABD ekonomisinin son FOMC toplantısından bu yana gelişme kaydettiği belirtilerek, işgücü piyasasının da güçlü istihdam artışı ve düşen işsizlik oranıyla iyileştiği vurgulandı. Öte yandan, enflasyonun gerileyen enerji fiyatlarıyla Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyretmeye devam ettiği ifade edilirken, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin istikrarlı bir seyir izlediğine işaret edildi.  

Fed kararları ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının ardından piyasalar faiz artırım sürecinin başlangıcına ilişkin "kayda değer süre" yerine "sabırlı" kelimesinin kullanılmasını ve Yellen'in gelecek bir kaç toplantıda faiz artırım kararı alınmasının mümkün olmadığını söylemesini fiyatlamaya çalışıyor.

Analistler, söylemlerin ardından paritelerin dalgalı bir seyir izledikten sonra ana trendleri içine geri döndüğüne dikkati çekerek, pay piyasalarında ise yükseliş eğiliminin öne çıktığını kaydediyor.

ABD'de Dow Jones endeksi dün yüzde 1,69 yükselerek günü 17.357 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 2,04, Nasdaq endeksi yüzde 2,11 değer kazandı.

Bugün Fed sonrası güne artışla başlayan Asya borsalarından Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yüzde 2,32 yükselişle tamamlarken, Çin'de Şanghay endeksi kapanışa yakın yatay bir seyir izliyor.

Yurt içi piyasaların dün döviz kurlarındaki yüksek volatilitenin etkisi altındaki dalgalı hareketine devam ettiğini ifade eden analistler, Fed sonrasında uluslararası piyasada 2,31'in altına kadar gerileyen dolar/TL'nin tekrar 2.34 seviyelerine yükseldiğine dikkati çekiyor. Analistler, BIST 100 endeksinin küresel piyasalardaki pozitif hava ve döviz kurlarındaki sınırlı da olsa düşüşler nedeniyle güne yükselişle başlayabileceğini belirterek, endeksin 80.500 puanın üzerine çıkması durumunda alımların etkisini artırabileceğini, 78.400 seviyesinin ise destek konumunda olduğunu kaydediyor.

 

AA

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler