YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel piyasalar, Fed'in ardından pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar, Fed'in ardından pozitif seyrediyor
20 Haziran 2014 09:05
Küresel piyasalar, Irak gerginliğinin bölge ile sınırlı kalacağı beklentileri ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) piyasa dostu açıklamalarının ardından pozitif bir seyir izliyor.

ABD'de önceki günün ardından S&P 500 endeksi dün de tarihinin en yüksek kapanış rekorunu yüzde 0,13 geliştirirken, Dow Jones endeksi de sınırlı da olsa zirve tırmanışını sürdürdü ve günü yüzde 0,09 artışla tamamladı. Önceki gün açıklanan Fed kararlarının piyasa beklentileri doğrultusunda olması ve Fed Başkanı Janet Yellen'in sunumunun piyasalar tarafından olumlu karşılanması faizlerin düşmesini ve hisse senedi piyasalarının yükseliş isteğini destekledi.

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesi 1,36 seviyesinin üzerinde dengelenmeye çalışırken, hisse senedi piyasaları dün günü yükselişle tamamladı. Almanya'da DAX endeksi günü yüzde 0,74 artışla tamamlarken, FTSE 100 endeksi yüzde 0,44, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,72 değer kazandı. Avro Bölgesinde bugün açıklanacak tüketici güven endeksi verisi izlenecek.

Analistler, dün akşam ABD Başkanı Barack Obama'nın Irak'a hedefe odaklı olmak kaydıyla askeri müdahale seçeneğinin düşünülebileceğini söylemesi ile altın ve petrol fiyatlarının yükselişini hızlandırdığını belirtirken, dün Fed ile yükselen TL varlıkların ise uluslararası piyasada bugüne negatif başlamasına dikkati çekiyor.

BIST 100 endeksi dün günü yüzde 1,23 yükselişle 79.000 puanın hemen üzerinde tamamlarken, dolar/TL 2,1227 seviyesine kadar gerilemişti. Dolar/TL, Obama'nın açıklamalarının ardından yükselişe geçerken, bugün bankalararası piyasanın açılışında 2,14 seviyelerinden işlem görüyor.

Irak ile ilgili haber ve açıklamaların yurt içi piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olacağını, yurtiçinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklenti anketinin izleneceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinin 77.900 ve 77.000 seviyelerinin destek, 79.500 ve 80.000 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu, kaydediyor.

 

 

Etiketler: , , , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler