YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel piyasalar Fed'e odaklandı
Küresel piyasalar Fed'e odaklandı
17 Eylül 2014 09:17
Küresel piyasalar dün başlayan ve bugün kararları açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına odaklandı.

 

ABD'de bugün saat 21.00'de açıklanacak FOMC kararları ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının beklendiği piyasalarda dün yükseliş eğilimi dikkati çekti. Analistler, Fed'in faizlerin artırım sürecine ilişkin önceki toplantıdaki söylemlerini değiştirmeyebileceği söylentilerinin hisse senedi piyasalarında alımları tetiklediğini belirterek, 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin de yüzde 2,60'ın altına gerilemesinin olumlu havayı desteklediğini, bugün açıklanacak enflasyon verisinin de takip edileceğini kaydediyor. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,59, S&P 500 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,75 yükseliş kaydederken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,55'e geriledikten sonra günü yüzde 2,59'dan tamamladı.

Avrupa tarafında yarın İskoçya'da yapılacak bağımsızlık referandumu öncesinde dün Almanya'da açıklanan ZEW endeksi gündemin en üst sırasındaydı. ZEW cari koşullar endeksi beklentilerin altında kalırken, beklenti endeksinin tahminlerden iyi geldiği görülürken, hisse senedi piyasalarında satıcılı seyir devam etti. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 0,28 gerileyerek 9.633 puandan tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 düştü.

Asya piyasalarında Çin Merkez Bankası'nın bankaları ucuz kredi ile desteklediği haberlerine karşın bugün hisse senesi piyasalarında Hong Kong borsası hariç genel olarak satıcılı bir seyir izleniyor. 

Yurt içi piyasalar dün etkisini artıran tepki alımları ile günü yükselişle tamamlarken, yapılan kapanışın teknik olarak olumlu görünümü bugünkü açılışa taşıyabileceği belirtiliyor. Analistler, Fed'e ilişkin pozitif beklentilerin yurt içi piyasalar kapandıktan sonra etkisini artırdığını ve dolar/TL'nin 2,2140 seviyelerinden uluslararası piyasada 2,2060'a gerilediğine dikkati çekerek, BIST 100 endeksinin de güne yükselişle başlayabileceğini ancak 79.500 ve 80.000 seviyelerinin önemli dirençler olduğunu kaydediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

11.30 İngiltere, BoE toplantı tutanakları

11.30 İngiltere, temmuz ayı işsizlik oranı

12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı TÜFE

15.30 ABD, ağustos ayı TÜFE 

21.00 ABD, FOMC kararları

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler