YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel finansın kalbi 2 gün boyunca İstanbul'da attı
Küresel finansın kalbi 2 gün boyunca İstanbul'da attı
22 Eylül 2014 01:30
Küresel finansın kalbi "Yenilikçi Finans" ana temasıyla 15-16 Eylül tarihlerinde düzenlenen 5. İstanbul Finans Zirvesi'nde (IFS) iki gün boyunca İstanbul'da attı.

Anadolu Ajansı'nın üst üste ikinci defa global iletişim ortağı olduğu ve küresel finansın liderlerini buluşturduğu 5. İstanbul Finans Zirvesi (IFS), 35 ülkeden bin 52 katılımcının iştiraki ile iki gün süresince İstanbul'da gerçekleştirildi.

"Yenilikçi Finans" temasının işlendiği, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katıldığı zirvede, yerli ve yabancı finans piyasalarının önde gelen temsilcileri çeşitli sunumlar gerçekleştirdi.

Zirvenin bu yılki konuşmacıları arasında Gelişen Pazarlarda 20 Küresel Düşünce Lideri’nden biri olarak seçilen İngiliz MRL Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Cornelia Meyer, Bahreyn Uluslararası Yatırım Bankası Üst Yöneticisi (CEO) Aabed Al-Zeera, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Mali ve Ekonomi Bölüm Başkanı Claudio Borio, ABD NASDAQ OMX Grubu Başkan Yardımcısı Sandy Meyer Frucher, Kazakistan Ulusal Bankası Başkan Yardımcısı Kuat Kozhakhmetov ve Khazanah Nasional Berhad Finans Grubu Başkanı (CFO) Mohd Izani Ghani gibi küresel liderler yer aldı.

Bu yılki IFS'ye, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan, Aktif Bank Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Önder Halisdemir, Şekerbank Genel Müdürü Halit Yıldız, TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç, Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan, Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin ve İş Girişim Sermayesi Üst Yöneticisi (CEO) Murat Özgen katıldı.

Zirveye katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, sponsor kuruluşların temsilcilerine birer plaket sunarken, Anadolu Ajansı'nın plaketini AA Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Yaman aldı.

Öte yandan zirvede SPK Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş'la gerçekleştirilen oturumun moderatörlüğü üstlenen AA Finans Haberleri Editörü Yılmaz Yıldız'a oturum sonrası plaket sunuldu.

"Türkiye’den katılan karar alıcılar önümüzdeki dönemde izlenecek politikalara ışık tuttu"

IFS Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Yülek zirvenin ardından AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, IFS'nın bu yıl da geçen seneler olduğu gibi zengin bir içerik ve yoğun bir fikir alışverişine sahne olduğunu ifade etti.

 Katılımcıların değişik ülkelerden yetkin isimleri kapsamasının, dünya ekonomisi ve finansının tartışmaları zenginleştirdiğine dikkati çeken Yülek, şunları kaydetti:

"Yani, konuşulan konular ve tartışılan fikirler doğrudan piyasa profesyonellerinden çıktı. 'Yenilikçi finans' ana teması, uzun vadeli niteliği ve hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerin karşı karşıya kaldığı ana tıkanıklık haline gelen 'büyümenin' canlandırılmasında en güçlü itici güç olması sebebiyle olumlu karşılandı. Katılımcılardan gelen geri beslemeler bu yıl için belirlenenen ana temanın yerinde bulunduğunu gösteriyordu. Öte yandan, başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve SPK Başkanı Vahdettin Ertaş olmak üzere Türkiye’den katılan karar alıcılar önümüzdeki dönemde izlenecek politikalara ışık tuttular."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler