YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küresel ekonomiye 227 milyar dolarlık "göz" etkisi
Küresel ekonomiye 227 milyar dolarlık "göz" etkisi
05 Temmuz 2016 11:59
Yetişkinlerde görme bozukluklarının sağlık boyutunun yanı sıra ekonomik etkileri de bulunuyor. Gözlük ihtiyacı olup kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomide yıllık 227 milyar dolarlık verimlilik kaybı yaşanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun "Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı" başlıklı raporuna göre, insanların görme kabiliyetlerinin artması, sosyo-ekonomik gelişmeyi hızlandırıyor. Çocukların görme bozukluklarını düzeltmek, onların akademik performanslarını yükseltmeye ve daha eğitimli olmalarına katkı sunarken, yetişkinlerin görme sorunlarını gidermek verimliliği artırarak, işgücü piyasası ve ekonomiye önemli geri dönüşümler sağlıyor.

Rapora göre dünyada 2,5 milyar insan gözlük kullanmadığı için iyi bir vizyon sağlayamıyor, bunların 624 milyonu gözlük takmadan görme yetisine sahip bulunmuyor. Bunun da yüzde 80'i az gelişmiş ülkelerde yaşıyor. Gözlük ile 239 milyon çocuğun görme sorunlarının giderilebileceği belirtiliyor. "Uzağı görememe" olarak tanımlanan miyop, 8-12 yaş arasında yaygın görülürken, mevcut trendin devam etmesi durumunda 2050 yılında 4,8 milyar insanın miyop olacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre gözlük ihtiyacı olup, kullanmayan yetişkinler yüzünden küresel ekonomide yıllık 227 milyar dolarlık verimlilik kaybı yaşanıyor. Bu yetişkinlere sadece okuma gözlüğünün sağlanması durumunda bile yıllık yüzde 34'lük verimlilik artışı bekleniyor.

"Gözlükteki gümrük vergisi kaldırılmalı"

Okuma yazma bilmemek her yıl küresel ekonomide yıllık 1,19 trilyon dolarlık maliyet oluşturuyor. Araştırmalar okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin yüzde 74'ünde göz bozukluğu olduğunu ortaya koyuyor.

Raporda, geçen yıl dünya genelinde 37 milyon dolar harcanarak görme bozukluğu olan insanların sadece yüzde 2'sinin probleminin çözüldüğü, bunun küresel sağlık ve kalkınma problemleri için ayrılan kaynağın yüzde 1'inden düşük olduğu belirtiliyor.

Okullarda göz taramaları yapılarak çocukların görsel bozukluklarının ortaya çıkartılmasının maliyet etkin bir yaklaşım olduğu ifade edilen raporda, görme bozuklukları sorununun çözümü ile dijital ekonomiye de katılımın artacağı vurgulanıyor. Bu kapsamda ülkelerin sağlık, eğitim ve maliye bakanlıklarının bir araya gelerek okullarda ücretsiz göz taramasını yaygınlaştırılması tavsiye ediliyor.

Hükümetlerin bu soruna zaman ve kaynak ayırması gerektiğine işaret edilen raporda, gözlük kullanımının zaruri bir ihtiyaç olduğu, yardımcı ürünler listesine eklenmesi veFOB değeri (Gemi Bordasında Teslim) 2 dolar ve altındaki gözlüklerde gümrük vergisinin kaldırılması öneriliyor.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler