YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurbanlık fiyatları ne durumda?
Kurbanlık fiyatları ne durumda?
30 Eylül 2013 10:15
Türkiye Et, Süt, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, kurbanlık fiyatlarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Türkiye Et, Süt, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük, ''Türkiye'de fiyatlar yüksek, hayvanla ilgili sıkıntı var' gibisinden, ithalatın açılması yönünde hükümete baskı kurmaya çalıştılar. Biz de hükümeti, bu lobiye karşı 'dikkatli olun, dik duralım' diye uyardık. Fiyat artışının sebebi bu hareketlenme sonucudur" dedi.

Yörük yaptığı açıklamada, üreticilerin ellerindeki hayvanları Kurban Bayramı'na sakladığını söyledi.

Besicilerin, "kaça satabilirsem satarım" mantığıyla bayram öncesinde fiyatları yükselttiğini fakat fiyatların daha sonra düştüğünü belirten Yörük, "Bayrama bir ay kala fiyatlar yükselmeye başlar, bayramda ise en üst seviyeye ulaştır" ifadesini kullandı.

Bayramın ardından iki haftalık süreçte fiyatların normale döndüğüne dikkati çeken Yörük, şöyle konuştu:

''Bu sene daha farklı geçiyor. İthalat lobisi gibi bazı çevreler, fiyatların artmasıyla nemalanmak için birtakım girişimlerde bulundu. Nasıl oluyor peki  Fiyatlarınızı artırırsınız, Doğu Anadolu'ya gidersiniz, 'cılız hayvan' dediğimiz hayvanları, fiyatları yükseltecek biçimde alım yaparsınız. Bu da iç piyasada hareketlenmeye sebep olur. Bu ne anlama gelir  9-9,5 liraya aldığınız hayvan, reyonda 10-10,5 liraya çıkacak. 'Türkiye'de fiyatlar yüksek, hayvanla ilgili sıkıntı var' gibisinden, ithalatın açılması yönünde hükümete baskı kurmaya çalıştılar. Biz de hükümeti, bu lobiye karşı 'dikkatli olun, dik duralım' diye uyardık. Fiyat artışının sebebi bu hareketlenme sonucudur.''

''Kurban Bayramı'ndaki kesimler, normal kesimlerin 7-8 gününe bedel. Çok ciddi bir çıkıştır, buna hazırlıklıyız.'' diyen Yörük, kendileri açısından aciliyet verecek sıkıntı görmediklerini belirtti.

Yörük, sözlerini şöyle tamamladı:

''İthalata bağımlılığı daha da düşürecek enstrümanları korumamız lazım ama bir gerçek var ki besi materyalimiz pahalı. Bir miktar canlı besinin getirilmesinde fayda olacaktır. AB ortalamasıyla aramızda yüzde 50'lere varan fark var. Sorumluluğu olan insanların bunu bilip buna göre davranması gerekir. Etçileri ve sütçüleri birbirinden ayıran bir sistemle başlayıp, istikrar programıyla şekillendireceğimiz bir programa ihtiyacımız vardır.''

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler