YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban fiyatlarında yüzde 20'lik bir artış var
Kurban fiyatlarında yüzde 20'lik bir artış var
19 Eylül 2014 01:30
Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvanlar İstanbul'a getirilmeye başlandı.

Anadolu'nun çeşitli illerinden İstanbul'da satılmak üzere yola çıkan kurbanlıklar, gece saatlerinden itibaren denetim eşliğinde İstanbul'a giriş yaptı.

Kurbanlık hayvanların bulunduğu kamyonlar Çamlıca Gişeleri'ndeki "Hayvan Sevk Kontrol Noktası"nda Zabıta ekipleri tarafından durduruldu; hayvan sahiplerinin izin belgelerine bakıldı.

Daha sonra da kurbanlıklar Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri kontrolünde Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekim tarafından incelendi. İncelemelerin ardından da hayvanlar kurbanlık satım alanlarına götürüldü.

Kurbanlıklarını satmak için İstanbul'a gelen bir besici, "Kars'tan geliyoruz. Dün saat 03.00'den beri yoldayız. 25 tane hayvan getirdik" şeklinde konuşurken başka bir besici de, "Ardahan'dan gelip, Çengelköy'e gidiyoruz. 28 hayvan getirdik. Fiyatlarımız belli değil, bizde fiyatları bekliyoruz. İnşallah iyi olur" dedi.

"Fiyatlarda yüzde 20'lik bir artış var"

25 yıldır besicilik işini yapan Yusuf Yıldız ise, "Kurbanlık fiyatları 5 ile 11 bin lira arasında değişiyor. Hayvanlar Sivas, Şuşehri'nden geldi. Geçen seneye oranla fiyatlarda yüzde 20 bir artış var. Bu da dolayısıyla yem bitkilerinin bayağı bir yükselişi, nakliyelerin geçen yıla oranla daha mazot fiyatının artmasından dolayı yükseldi. Kurban satış yerlerinde artış var. Geçen yıl 5 bin liraya tutmuş olduğum yerler 6 ile 6,5 bin lira civarında bunlar tabi ki bizi etkiliyor.

Bu bayramdan bu sene çok ümitliyiz. Hem et fiyatlarının artması, hem de hayvanın bayağı bir az olması etkili. 120 tane büyükbaş hayvan getirdim. Hepsini satmayı hatta daha da getirmeyi düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

 

DHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler