YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kurban fiyatları belli olmaya başladı
Kurban fiyatları belli olmaya başladı
10 Eylül 2014 13:30
Kurban Bayramı'na sayılı günler kala piyasaya çıkmaya başlayan kurbanlıkların fiyatları da belli olmaya başladı.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala yurdun doğusundan batı illerine hayvan sevkiyatı başladı.

Kurulan kurban pazarlarında alıcılarını bekleyen kurbanlık fiyatları geçen seneyle aynı. Üreticiler ise girdi fiyatlarının artmasına rağmen kurbanlık fiyatının yerinde saymasından şikayetçi.

Bursa’nın Osmangazi İlçesi Panayır Mahallesi’nde kurulan pazara Kars başta olmak üzere doğu illerinden kurbanlıklar getirilmeye başlandı. Yaklaşık 30 saatlik yoldan gelip pazardaki yerlerini alan üreticiler memnun değil. Yer kirası için 2 bin ulaşım içinde 4 bin lira verdiklerini belirten hayvan sahipleri emeklerinin karşılığını alamamaktan yakınıyor.

Danalar 5'ten 12'ya kadar çıkıyor

Kars Akyaka Sulakbahça köyünden gelen Efkan Çiçek, pazar yerinde ki yaşam şartlarından şikayetçi. Efkan Çiçek, “Belediye yeri verip parasını peşin aldı ama ne tuvaleti var, ne suyu var, ne banyo var. Vatandaşa hizmet için bizler böyle yerlerde hayvanlarla birlikte yatıp kalkıyoruz. Bu zorluklarda bu işi yapıyoruz. Yiyeceği de kendimiz burada tüpte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sadece burada yere, toprağa iki bin lira veriyoruz. Çadıra 2 bin lira, araba 4 bin lira, yiyecek saman 500, yemin çuvalı 50. Bunlar hep sıkıntı.” şeklinde yakındı. Pazara geleli 3 gün olduğunu dile getiren Çiçek, “Satışlar daha yeni yeni canlanıyor. Ortalama boğalar 5’den 7’ye kadar gidiyor.” dedi.

Pazarın ağası Aliş

Kars’tan gelen besici Arif Kurtbaş, pazarın ağasının 1 tonluk dana ‘Aliş’ olarak belirlendiğini kaydetti. Kurtbaş, “Şimdilik pazarın ağası bu seçildi. İsmine ise Aliş diyoruz, kendisi üç yaşında, Yaklaşık 1 ton ağırlığında. Fiyatını ise 12 bin lira olarak belirledik. Vatandaşlar çok soruyor. 10 bin lira verenler oldu ama vermedik. Diğer danalar ise 5,5’tan başlayıp 8'e, 9’a kadar çıkıyor. Düveler ise 2,5’tan başlayıp 3,5 gibi gidiyor.” şeklinde konuştu.

Kars Arpaçay’dan gelen ve ismini vermeyen bir besici de, pazardan memnun olmadıklarına işaret ederken şöyle konuştu:

“Şu anda pazarda pek gelip giden yok. Biz 4-5 tane sattık ama hayvanlar da yeni geliyor. Kars’ta fiyatlar daha yüksekti. Şu anda danalar 6 bine, düveler 3 bin, 3 bin 500’e gidiyor, 4 bine gidiyor. Danalar canlı ağırlık 700 kilo gelen bir dana 6,5 bilemedik 7,5 milyara gidiyor. Normalde Kars fiyatlarına göre burada daha ucuz. Canlı olarak 300 kilo gelen düve ise şu anda 3,5, 4 bin liraya kadar gidiyor. 8 bin lira denen hayvan şu anda 800 kilo gelir. Kars’ta satsam buradan daha uygundu.”

Çadır yerlerini 2 bin TL’ye tuttuklarını anlatan besiciler, “Burada su yok, hayvanlara su veremiyoruz. Tuvalet yok, banyo yok, elektrik yok, hizmet sıfır. Şu anda burada 215 çadır var. Çadır başı iki kişi gelse burada 400-500 kişi var ama banyo yapacak yerimiz yok. Benim evim yok nerede yapayım? sokakta mı kalayım ben.” şeklinde yakındı.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler