YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kuraklık Ayçiçeği üreticisini vurdu
Kuraklık Ayçiçeği üreticisini vurdu
04 Ağustos 2015 16:19
Türkiye'nin yemeklik yağ ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayan Edirne'de, ayçiçeği tarlaları yetersiz yağış nedeniyle kuruma noktasına geldi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, kent genelinde 1 milyon 200 bin dekar alanda ekili ayçiçeğin tamamının kuraklıktan etkilendiğini, bu nedenle verimin bazı bölgelerde yüzde 80 kadar düşeceğini söyledi. 

Edirne'de kurak geçen yaz nedeniyle ayçiçekleri boyunlarını büktü. Nisan ayında yağmurun fazla olduğunu ancak daha sonra kurak bir döneme girildiğini söyleyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Edirne genelinde 1 milyon dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldığını söyledi. Kentte 3 aydır yağmur yağmadığı için ayçiçeğinde verimin düştüğünü belirten Yorulmaz, "Fakat erken ekilen tarlalarda ayçiçekleri kuraktan daha az etkiledi. Nisan ayının sonlarında ayçiçeği ekenler kuraklıktan yüzde 80 kadar etkilendi. Bu durumu da daha çok Lalapaşa ilçesi'ne ait köylerde görebiliyoruz. Kuraklık Hacı Danışment, Süleyman Danışment, Süloğlu İlçesi'ne bağlı Tatarlar, Havsa ilçesi'nin Ömerova Köyleri'nde yüzde 80'e varan verim kaybı var. Diğer köylerde yüzde 50 oranında verim kaybı bekliyoruz. Türkiye'nin yüzde 80 yemeklik yağ ihtiyacını Trakya bölgesindeki illerden karşılanıyor. Trakya'nın diğer illeri Tekirdağ ile Kırklareli'nde yüzde 50 verim kaybı bekleniyor. Bu durum da bu yıl içinde ayçiçeği yağında sıkıntı yaşacağımızı bizlere anlatıyor" dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, kuraklıktan etkilenmemek için bölgede inşaatı devam eden barajlarını tamamlanması ve nehirlerden kapalı sistem sulama sistemini biran önce hayata geçirilmesini istedi. Yorulmaz, "Bu arada çeltik ekimleri yaşanan taşkınlardan dolayı gecikti. Tam olarak söylemesek de çeltik üreticileri de geç ekimden dolayı verim kaybı yaşayacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl farklı bir yıl oldu. Ayçiçeği fiyatları alımlarının taban fiyatlarının yüksek olmasını bekliyoruz" dedi.

KURAK BİR YAZ GEÇİRİYORUZ

Kurak bir yaz geçirdiklerini anlatan Süloğlu'nun Tatarlar Köyü Muhtarı Orhan Günaydın, "Yaklaşık 2 aydır yağmur yok burada. Geçtiğimiz yıl dekarından 150-200 kilo hasat elde ettiğimiz tarlalarımızdan bu yıl kuraklık nedeniyle 30-40 kilo ayçiçeği bekliyoruz. Ayçiçeğinin durumu kötü. Çiçeklerin boyu kısa kaldı. Tepe kısımları da küçük, tam olarak suyu alamadığı için bu yıl olmadı. Biçecek miyiz biçemeyecek miyiz bilmiyoruz. Yüzde 70 kaybımız var. Bu ayçiçeğini biçerdöver tutup biçtirsek zarar ederiz. Toplam 18 dekar ekili ayçiçeği arazim var. Ayçiçeği ekimi sırasında tohum, mazot, gübre, gibi giderler için kullandığımız kredi 1 yıl ertelensin. Süloğlu İlçe Tarım Müdürlüğü'ne giderek borçlarımızın ertelenmesi için dilekçe verdik" diye konuştu.

GİRDİĞİMİZ KAPIDAN ÇIKAMIYORUZ

Çiftçilikle uğraşan Haşir Vardar ise, "Ayçiçeğini ektik 2 aydır yağmur yok. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ben 7 bin lira borçlandım. Bu ayçiçeğini biçsen ne olur biçmezsen ne olur. Hepsi zarar. Daha önce 150 kilo aldığım tarlam şimdi 30 kilo verecek. Girdiğimiz kapıdan çıkamıyoruz. Çiftçinin işi kumar işi, en büyük kumarcı çiftçidir Türkiye'de. Resmen kumar oynuyoruz. Borçlarımızın ertelenmesini istiyoruz" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler