YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Küçükbaş hayvan sayısında artış var
Küçükbaş hayvan sayısında artış var
26 Temmuz 2012 14:33
Küçükbaş hayvan sayısında artış var

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ''Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren küçükbaş hayvanda sayı sürekli düşüyordu. 2008-2009 sürecinde aldığımız tedbirlerle şu an itibariyle bu tersine döndü ve küçükbaş hayvan sayısında 32 milyonun üzerine çıkıldı'' dedi.

Eker, Malatya'daki temasları çerçevesinde Seher Tavukçuluk adlı firmayı ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Eker, Malatya'nın kayısı kenti olarak bilindiğini, ancak kentin zenginliğinin sadece kayısıyla sınırlı olmadığını söyledi.

Hayvancılığın da son yıllarda uygulanan politikalarla, destekleme ve projelerle önemli bir faaliyet olarak geliştiğini belirten Eker, hem tavukçuluk hem de küçükbaş hayvancılıkta önemli gelişmeler görüldüğünü ifade etti.

Kentte büyükbaş hayvancılıkta yüzde 71'lik bir büyüme bulunduğunu vurgulayan Eker, bunun Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu kaydetti. Tavuk eti üretiminin de bir yılda 25 bin tondan yaklaşık 30 bin tona çıktığını kaydeden Eker, tavuk etinde bir yıllık büyümenin yüzde 16'ya ulaştığını bildirdi.

TÜİK'in rakamlarına göre 2011 yılında koyun ve keçi varlığının, 2002 yılındaki sayının üzerine çıktığını belirten Eker, ''Yani Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren küçükbaş hayvanda sayı sürekli düşüyordu. 2008-2009 sürecinde aldığımız tedbirlerle şu an itibariyle bu tersine döndü ve küçükbaş hayvan sayısında 32 milyonun üzerine çıkıldı'' diye konuştu.

Son yayımlanan ''Teşvik Paketi'' ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde önemli avantajlar sağlandığına dikkati çeken Eker, yapılan faaliyetlerin bölgeye katkı sağlayacağını belirtti. 
 
''Yeteri kadar kurbanlığımız var''
 
Bir gazetecinin Kurban Bayramı'nda sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı yönündeki sorusu üzerine Eker, ''Kurban Bayramı'nda aslında biz hiçbir sene sıkıntı yaşamadık'' ifadelerini kullandı.

Trakya'daki büyük ve küçükbaş hayvan ithalatına da değinen Eker, piyasayı düzenleme maksadıyla Trakya için Kurban'da bir miktar hayvan ithalatına izin verdiklerini anımsatarak, ''Onun dışında zaten diğer bölgeler için ihtiyaç geçen yıllarda da olmadı. Bu yıl da beklemiyoruz. Yeteri kadar kurbanımız da kurbanlığımız da hayvan varlığımız da hamdolsun var'' diye konuştu.

Bakan Eker, Malatya'daki temaslarının ardından Elazığ'a hareket etti. (AA)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler