YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Krizin etkisi bu yıl bitecek"
Dinçer: Krizin etkileri 2012 yılı sonuna kadar varlığını hissettirecek
"Krizin etkisi bu yıl bitecek"
12 Mayıs 2010 / 17:22 Güncelleme: 12 Mayıs 2010 / 17:25

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizin 2012 yılı sonuna kadar varlığını hissettireceğini söyledi.
 

Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen "Sıradan Kürsülere Bir İnsan Portresi" konferansına konuşmacı olarak katılan Dinçer, demokratik açılımdan işsizliğe kadar birçok konu hakkındaki birikimlerini öğrenciler ve katılımcılarla paylaştı. Konuşmasının başında ekonomik krize değinen Dinçer, tüm dünyada etkili olan krizin, bireysel hayatı da etkiler boyuta eriştiğini söyledi.
 

2009 yılı son aylarından itibaren tüm dünyada ekonomik bir iyileşmenin söz konusunu olduğunu aktaran Dinçer, "Krizin sosyal etkileri hala devam ediyor ve ağır bir şekilde varlığını devam ettirecek. Bizim tahminimiz, krizin özellikle çalışma hayatındaki etkileri tüm dünyada en az 2012 yılı sonuna kadar varlığını hissettirecek." şeklinde konuştu.
 

Türkiye'de artan işsizliğin birinci nedeninin, vasıfsızlık ve meslek sahibi olmamak olduğunu kaydeden Dinçer, "Hiç kimse belirli bir mesleği iyi bilen bir insan olma çabasında olmuyor. Mesleki eğitim görenler bile öyle. Mesela bütün ziraat mühendisleri masa başında zirai işlerle ilgili araştırma yapmayı yahut da onunla ilgili fikir yürütmeyi düşünüyorlar. Tarım Bakanlığı'nda büroda oturuyorlar." dedi.
 

"KAMU YÖNETİMİ İLE İLGİLİ TEMEL KANUNLAR TEKRAR GÜNDEME GELECEK"
Konuşma sonrasında dinleyicilerin sorularını cevaplayan Dinçer, 'Ertelenen Kamu Yönetimi Temel Kanunu tekrar gündeme gelecek mi?' sorusuna şu şekilde cevap verdi;
 

"Kamu Yönetimi Temel Kanunu'nun çıkmayışı bizde sanki bu sürecin durduğu intibasını doğurdu. Aslında o intibayı doğurdu diye düşünüyorum. Çünkü öyle bir intiba olmasaydı, Kamu Yönetim Reformu'nu gördüğü tepki Türkiye'de başka şeyler yapmamıza da mani olacaktı. Bunun arkasından 5 kanun çıkardık konuyla ilgili. Şunu söyleyeyim şu Anayasa değişikliğini başarırsak şayet Kamu Yönetimi ile ilgili temel kanunlar yeniden gündeme gelecek endişe etmeyin. Türkiye bir değişim sürecine girdi bundan geri dönme şansı yok."CHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler