YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Krizde fabrika açtı, şimdi kapatıyor sebebi ise...
Çorum'un Sungurlu ilçesine fabrika açan iş adamının karşılaştığı manzara
Krizde fabrika açtı, şimdi kapatıyor sebebi ise...
26 Haziran 2009 / 19:52 Güncelleme: 26 Haziran 2009 / 00:00

Kriz döneminde Çorum'un Sungurlu ilçesine tekstil fabrikası açan iş adamı, asgari ücreti ile çalıştıracak kalifiye işçi bulamadığı için fabrikayı kapatmaya hazırlanıyor.  
  
Müşterilerine 'ucuz mal' sunmak için Anadolu'ya yatırım kararı alan ve Sungurlu'ya fabrika kuran Karahan Tekstil, çok konuşulacak bir karara imza atıyor. İlçede 7 aydır faaliyet gösteren firmanın Grup Yönetim Kurulu Başkanı Salih Karahan, fabrikayı kapatma kararı aldıklarını duyurdu. Fabrikada 600 işçi çalıştırmayı hedeflediğini belirten Karahan, 36 bin nüfuslu ilçede gazetelere ilan vererek, belediye hoparlörlerinden anons yaptırarak asgari ücretle çalıştıracak işçi aradığını, ancak sadece 176 kişiyi istihdam edebildiklerini anlattı.


Gençlerin çalışmaya gelmediğinden yakınan Salih Karahan, yaptığı yatırımı geri çekmekten dolayı üzüntülü olduğunu belirtti. Fabrikada üretilen tekstil ürünlerini yurt dışına gönderdiklerini dile getiren Karahan, "Ben krizden dolayı değil işçi bulamadığımdan dolayı fabrikamı kapatıyorum. Aldığım siparişleri şimdi başka yerlerde diktiriyorum. Yaptığım yatırım bir kaç milyonu geçti. Ama bu yatırım boşa gitti. Zarar ettim. İş-Kur aracılığıyla kurs açtık, yetiştirmek için eleman aldık, gazetelere ilan verdim ve son olarak belediye hoparlörü ile işçi aradım. Ama bulamadık" dedi.


Sungurlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Şahiner ise, Karahan Tekstil'in kalifiye eleman bulamadığı için fabrikayı kapatma kararı aldığını doğruladı. Şahiner, kalifiye eleman sıkıntısının durumu bu aşamaya getirmesinden üzüntü duyduklarını ifade etti. (CİHAN)
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler