YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kriz zenginin olduk!
Türkiye kriz yılı olarak kayıtlara geçen 2009'da zengin sayısını yüzde 6.5 artırdı.
Kriz zenginin olduk!
23 Haziran 2010 / 07:36 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 07:37

Kriz senesi 2009 yılında Türkiye'de varlıklarının toplamı 1 milyon doları geçen zenginlerin sayısı bir önceki yıla göre  yüzde 6.5 artarak 39 bine çıktı. Zenginlerin varlıklarının hacmi ise ikiye katlandı. Merrill Lynch'i Dünya Varlıkları Raporu'nu açıklayan EMEA Varlık Yönetim Yatırım Başkanı Bill O Neill, Türkiye'deki zenginleşmede borsa değerlerinin artması ve Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasının etkili olduğunu söyledi. O Neill "Türkiye'de beklentilere uyumlu bir büyüme var, ekonomik daralmaya rağmen güçlü bir görünüm sergiliyor" dedi.

ASYA PASİFİK DÜNYANIN LOKOMOTİFİ

İstanbul'da açıklanan rapordan bazı başlıklar ise şöyle:

- 2009 yılında varlıklı kişi sayısı ve varlıklarının hacmi en fazla artan bölge, 2008 yılında en büyük darbeyi alan Asya Pasifik ülkeleri oldu. Varlıkları yüzde 30.9 artan bölge, 2009 yılında dünyadaki toparlanmanın lokomotifi oldu.

- Dünya genelinde varlıklı insan sayısı yüzde 17.1 artarak 10 milyona ulaştı. Asya Pasifik'te artış yüzde 18.9 oldu, varlıkları toplamı 39 trilyon dolara ulaştı. Bu bölgede Çin, Hindistan çok güçlü bir şekilde öne çıktı. Hong Kong'da varlıklı kişi sayısındaki artış yüzde 104.4 olurken, Hindistan'da yüzde 50.9  seviyesinde gerçekleşti.

- Ortadoğu'daki rakamlar, Dubai krizinin etkisiyle düşüşe geçti.

- Küresel varlıklı kişi nüfusunun yüzde 53'ü halen ABD, Japonya ve Almanya'da bulunuyor.

- Finansal krizle birlikte varlıklı kişilerin güveni sarsıldı, nakte geçtiler ve sınırdışındaki paralarını ülkelerine yönlendirdiler.Risk alma eğilimlerinde daha dengeli bir yaklaşım içindeler.

-Kuzey Amerika, dünyadaki varlıklı kişi nüfusunun yüzde 31'ini temsil eden 3,1 milyon kişi ile varlıklı kişilerin yaşadığı en büyük bölge.

- Varlıklı kişiler tedbirli bir yaklaşımla piyasalara geri döndüler. Sabit getirili enstrümanlardaki payını yüzde 29'dan yüzde 31'e, hisse senetleri portföy paylarını da yüzde 25'ten yüzde 29'a çıkardılar.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler